Spánek je v životě každého člověka velmi důležitý. To proto, že během spánku tělo nejenom regeneruje, ale také načerpává potřebnou energii. Spánek je velmi důležitý jak u dospělých, tak je velmi důležitý pochopitelně také u dětí. Jsou to právě ony, u kterých má spánek velký vliv na jejich budoucí vývoj. Proto by měly mít spánku dostatek. Nejde jenom o to, že by měly spát odpovídající domu. Pokud jste rodič, měli byste dát i na aktuální varování lékařů. Ti apelují na to, aby děti nechodily spát v pozdní hodinu. Důvodem je to, že to pro ně může být poměrně nebezpečné.
Uložit je ke spánku může být problém
Zná to každý rodič. Čas od času nastává situace, kdy je velmi těžké poslat potomka spát. Jednoduše proto, že si chce ještě hrát, chce být ve společnosti ostatních, nebo si chce například i číst, nebo se chce dívat na televizi. I proto není jednoduché dítě přemluvit a také donutit, aby si šlo lehnout. Pokud je daná situace jenom nárazová, jednou za čas, není to zase až tak velký problém. Ten naopak může nastat ve chvíli, kdy se tato situace opakuje den co den. A právě toho se již týká právě varování samotných odborníků.
Problém elektroniky
Problémy jsou větší, než tomu bylo dříve. Může za to také elektronika, který děti drží vzhůru den co den. Není to jenom televize. Je to také tablet, počítač, nebo chytrý mobilní telefon. Toto všechno vysílá do mozku určité signály. A daný mozek se odklání od zažitého rytmu a začíná si myslet, že ještě nenastala ta pravá doba ke spánku. To výrazně ovlivňuje celkový rytmus člověka. Velký problém je to hlavně u malých dětí, které jsou ještě stále ve vývinu a tak potřebují režim. A to i ten spánkový.
Děti chodící pozdě spát lze snadno poznat
Jak? Odborníci upozorňují na to, že takové dítě je často podrážděné a celkově nepříjemné. Stejně tak se může objevovat i velká nespokojenost se vším během dne. Může to být dáno hlavně tím, že pozdní usínání a brzké probuzení znamená, že toho potomek zase až tak moc nenaspí. A z toho plynou dané stavy, které velmi dobře zná i celá řada dospělých jedinců. Jsou ale i jiné signály, které je možné na daných dětech pozorovat. Objevuje se třeba problém s jejich soustředěním, které není správné. Nejsou schopny se na určitou věc soustředit delší dobu. A to může být problém například ve školce, stejně jako ve škole. Zde se to projevuje na prospěchu. Opomíjet nelze také častou nervozitu, které jsou dané děti vystavovány a která se u nich naplno projevuje. Mnohdy nejsou z důvodu nervozity schopny zvládnout běžné věci.
Odborníci upozorňují i na další rizika
Výše zmíněné problémy nejsou ty jediné. Odborníci také varují nad dalšími věcmi, se kterými je spojeno to, že potomek chodí pozdě spát. Zmiňují totiž, že dětský organismus je dlouhodobě ve vývinu a je také ve fázi růstu. Dětské tělo funguje v tuto dobu tak, že se tvoří růstový hormon, který se na fyzické stránce dítěte jasně podepisuje. A tento růstový hormon se produkuje hlavně během spánku. Konkrétně ale ne hned po usnutí, ale až po zhruba 2 – 3 hodinách. Je tedy jasné, že když je spánek zkrácen, je výrazně zkrácena i doba pro tvorbu.
Zde je souvislost jasná. Pokud dítě chodí pozdě spát, nenaspí toho během dne tolik, kolik by mělo. A to se podepíše na tom, že se ani daného růstového hormonu nevytvoří adekvátní množství. Ten následně dětskému organismu chybí a jeho růst a celkový fyzický vývoj se může výrazným způsobem opožďovat. To může mít vliv i na jeho budoucnost a samozřejmě také na jeho dospělý život.
Co je pro dítě nejlepší?
Odborníci přicházejí nejenom s varováním, ale také s doporučením. Uvádějí, že nejlepší doba pro tvorbu růstového hormonu je okolo půlnoci. A jelikož se začne tvořit zhruba 2 – 3 hodiny po usnutí, vychází z toho i doporučený čas, kdy by mělo dítě ulehat. Je možné říci, že by se nemělo jednat o dobu pozdější, než je čas 21:00. Potom už bude vše narušeno a hormon se bude tvořit později a také kratší dobu. Jestliže nechcete svému dítěti uškodit, dodržujte tuto radu a dávejte ho spát včas.