Novela zákona umožňuje udělit za únos dítěte jen peněžitý trest! Tohle projít nemělo, tvrdí právníci!

Reklama

Změna trestního zákoníku, která čeká už jen na podpis prezidenta, vyvolala ostrou debatu mezi senátory i právníky. Zatímco vláda si od novely slibuje odlehčení přeplněným věznicím, kritici varují, že nový systém otevírá dveře tomu, aby se pachatelé vážných zločinů vyhnuli vězení pouhou platbou peněžitého trestu. Znepokojivý je především fakt, že takový trest může být nově udělen i za činy, které dosud patřily k těm nejzávažnějším – včetně únosu dítěte. Spor o to, zda novela rozšiřuje či naopak omezuje možnosti peněžitých trestů, rozděluje i zkušené senátory.

Sporná novela trestního zákoníku

Senátor Tomáš Goláň (ODS) ujišťuje, že nový zákon nepředstavuje žádné rozvolnění pravidel. Tvrdí: „Tresty se vůbec nerozšiřují“ a připomíná, že podle nového znění paragrafu 67 nelze peněžitý trest ukládat samostatně u domácího násilí či sexuálních deliktů. Podle něj se tedy možnosti pro finanční sankce spíše omezují. Jenže tento výklad odmítá senátorka Hana Kordová Marvanová, podle níž novela otevírá možnost udělovat peněžité tresty i za vážné zločiny s výjimkou těch, které mají trestní sazbu vyšší než deset let.

Únos dítěte bez hrozby vězení

Právě zde začíná spor nabírat na síle. Kordová Marvanová zdůrazňuje: „Lze to uložit u všech trestných činů včetně zločinů. S výjimkou nejzávažnějších zločinů se sazbou nad deset let“. To podle ní zahrnuje i takové skutky, jako je únos dítěte, podplácení nebo útok na veřejného činitele. A to je podle ní nepřijatelný průlom do dosavadní praxe, který umožní soudům rozhodnout se pro mírnější trest i tam, kde by dosud jednoznačně následovalo vězení. Tím podle ní vzniká prostor pro nespravedlnost a privilegium bohatších pachatelů.

Facebook Hana Kordová Marvanová

Senátoři se hádají o paragrafy

Reklama

Zatímco Goláň vysvětluje, že zákon v paragrafu 67 odstavec 2 umožňuje ukládání peněžitého trestu jen tehdy, pokud to zákon výslovně dovoluje, Kordová Marvanová kontruje, že novela jde daleko nad rámec původního vládního návrhu. Poukazuje na to, že původní úmysl byl omezit alternativní tresty na bagatelní trestné činy, a ne je rozšířit i na vážné delikty. Kritizuje, že si toho buď vláda nevšimla, nebo si to záměrně nechala ujít.

Zvířata i děti bez dostatečné ochrany

Silné emoce budí i skutečnost, že novela podle kritiků umožňuje ukládat samostatný peněžitý trest i za týrání zvířat. Přitom právě za tyto činy Senát a Sněmovna před pěti lety tresty zpřísnily. Kordová Marvanová dodává: „Senát i Sněmovna zvýšily sazby, nebylo možno uložit za týrání zvířat jenom peněžitý trest – a teď to bude možné“. Tento posun v trestní politice vnímá jako krok zpět, který ignoruje snahy ochránců zvířat a popírá společenský tlak na tvrdší postihy násilí vůči bezbranným bytostem.

Goláň mluví o nedorozumění

Tomáš Goláň celý spor považuje za nedorozumění vyplývající z rozdílného výkladu zákonného textu. Podle něj novela neznamená možnost „vykoupit se z vězení“ u závažných činů, protože tyto skutky nadále vyžadují nepodmíněné tresty. Připouští však, že legislativní proces v Senátu je extrémně rychlý a zákonodárci mají na prostudování složitých návrhů jen omezený čas. Přesto věří, že novela zákoník spíše zpřesňuje než rozvolňuje.

Hrozba pro důvěru ve spravedlnost

Kritici se ale obávají, že veřejnost zákon vyhodnotí jako nástroj pro privilegované. Objevují se hlasy, že bohatší pachatelé si budou moci jednoduše „koupit“ svobodu, zatímco chudší čelí tvrdým trestům. Tato představa může zásadně narušit důvěru veřejnosti v právní systém, obzvláště pokud se v praxi ukáže, že soudy začnou sahat po peněžitých trestech i tam, kde by dříve jednoznačně následovalo vězení.

Facebook Tomáš Goláň – senátor 

Oběti trestných činů na okraji

Vedle pachatelů se v celé debatě bohužel poněkud zapomíná na oběti. Novela totiž nijak neposiluje jejich postavení a neřeší otázku odškodnění či psychické újmy. V případech, jako je únos dítěte nebo týrání, přitom bývají následky pro oběti zásadní. Umožnit pachatelům odejít s pokutou může působit jako výsměch těm, kdo trpěli. Kritici varují, že novela postrádá rovnováhu mezi zájmy pachatelů, soudů a obětí.

Prezident rozhodne

V tuto chvíli zbývá jen podpis prezidenta Petra Pavla. Ten může zákon buď potvrdit, nebo vrátit zpět. Pokud podepíše, novela vstoupí v platnost a změní podobu české trestní justice. A ať už si vláda od změny slibuje snížení počtu vězňů, či efektivnější soudnictví, otázkou zůstává, jaký dopad bude mít nový systém na pocit spravedlnosti a bezpečí ve společnosti.

Zdroj: iRozhlas.cz

Reklama