Když se řekne „trojúhelník smrti“, většina lidí si pravděpodobně vybaví Bermudský trojúhelník, nejhlubší místo Atlantského oceánu opředené mnohými záhadami a tajemnými zmizeními lodí. Jeho záhady se pokouší rozlousknout vědci i dobrodruzi už 150 let. „Trojúhelník smrti“ ale můžeme nalézt i na svém těle, konkrétně na obličeji. Je to jedna z nejnebezpečnějších oblastí lidského těla.
Kde ho najdete?
Tento trojúhelník je tvořený spojením koutků úst a nejvyšším bodem nosní přepážky. Tato oblast je plná krevních cév, kterými proudí krev přímo do dutin mozku. Jelikož ale proudí pouze jedním směrem, může přenášet jakékoliv infekce, které se v horní oblasti čelisti a nosu vyskytují. Pokud se dostanou až do zadní části mozku, může dojít k mozkovým abscesům, meningitidě nebo mozkové příhodě, které často vedou ke smrti.
Chloupky v nose jsou možná neestetické, ale zato užitečné
Ochlupení v nose velkou měrou filtruje vzduch a nečistoty, prach nebo uvíznuté předměty. Ty tak nemohou přejít do dýchacích cest. Navíc zvlhčují vzduch procházející nosními dutinami. Nos ale také obsahuje několik kmenů choroboplodných zárodků. Pokud budeme chloupky z nosu vytrhávat, jejich kořeny se promění v krvavá místečka, která se podobají otevřeným ranám. Tím se bakterie mohou dostat k cévám spojených s mozkem a způsobit velmi závažné infekce.
V zájmu zdraví chloupky netrhejte
Zvyk trhat si ochlupení z nosu je rozšířený mezi mladší i starší generací. Příčinou je často příliš dlouhé ochlupení, které z nosu přečnívá a může vzbuzovat nepříjemné pohledy nebo dokonce posměšky ostatních. Výrazně snižuje sebevědomí člověka, který se pak uchýlí k dlouhotrvajícímu řešení pomocí vytrhávání. Daleko zdravější a bezpečnější než chlupy vytrhávat je přitom jejich zastřihování nůžkami nebo strojkem.
Nizozemská studie odhalila, že chloupky v nose mohou pomoci zachytit mikrobiální infekce a že lidé, kteří si chloupky vytrhávají, jsou náchylnější ke stafylokokovým infekcím. Zejména bakterie Staphylococcus aureus jsou známé svou nebezpečností a odolností vůči antibiotikům. Ochlupení ale není jediným problémem v této oblasti.
Pozor na pupínky a zubní kazy
V trojúhelníku na obličeji byste si ani neměli vymačkávat pupínky. Přispíváte tím totiž k otevření pórů a vytváření mikroskopických ran, které usnadňují průchod bakterií z rukou do postižené oblasti. Tím snadno dojde k infekci, která se rychle dostane do mozku a způsobí závažné onemocnění. Pupínky se snažte raději odstranit šetrnějším způsobem a místo vždy pečlivě vydezinfikovat.
Podceňovat se nevyplácí ani zubní kazy. Jsou ideální branou pro vstup bakterií do nervových kanálků zubů, hluboko do dásní a do dutin sousedících s horními zuby, a to vše vytváří ideální prostředí pro tvorbu zánětlivých ložisek. Tato ložiska se mohou rychle dostat do mozku, je tedy třeba včas identifikovat a odstranit všechny zubní kazy.
Infekci dutin je třeba řešit hned
I infekce dutin může mít závažné následky. Dutiny jsou skupinou prostorů, které jsou v těsném kontaktu s mozkem, takže jakákoliv zánětlivá událost může představovat nebezpečí pro mozek i okolí trojúhelníku. Ohrožené jsou zejména oči, nervy a svaly. Akutní zánět nosních dutin by měl být léčen co nejdříve a co nejrychleji, protože jakékoliv selhání v této oblasti vystavuje nebezpečí velmi důležité orgány. Při komplikacích nebo pozdní léčbě může dojít k meningitidě, poruchám vidění, aneuryzmatu a mrtvici.
Každý touží po bezchybné pleti bez chloupků a pupínků, nemělo by to ale být na úkor zdraví. Než si tedy příště začnete vytrhávat chloupky z nosu nebo vymačkávat pupínky na obličeji, zkuste vymyslet jinou, šetrnější alternativu. Zanedbávat byste neměli ani pravidelné prohlídky u zubaře a praktického lékaře a v případě onemocnění nosních dutin okamžitě začít s léčbou, může vám to zachránit život.