Je přirozené, že jakákoliv kapalina, která stéká dolů, vytvoří vzduchové bubliny. Bubliny z moči ve většině případů zmizí a nejsou důvodem k obavám. Někdy však bubliny v moči zůstanou i po delší době. To může znamenat vážnější zdravotní stav.

Kdy jsou bubliny neškodné? Rychlý proud a chemická reakce

Pokud bubliny zůstávají v moči po dlouhou dobu, může to být také způsobeno zbytky čisticí chemikálie v toaletní míse. Když je močový měchýř opravdu plný a je v něm velký tlak, moč vychází mnohem rychleji než obvykle. I to může způsobit pěnění. Dalším možným důvodem je dehydratace. Při nedostatečném pitném režimu je koncentrace chemických látek v moči mnohem vyšší, což může opět způsobovat přítomnost bublin v moči. Pokud jsme pod neustálým psychickým tlakem, naše ledviny nefungují dokonale, bílkoviny nazývané albumin unikají do moči a tradááá… máme pěnu. Stejný princip funguje v těhotenství: ledviny musí více pracovat, což může způsobit únik bílkovin do moči.

Když bubliny znamenají problém: cukrovka, srdeční choroba nebo infekce močových cest

Cukrovka: tento chronický zdravotní stav výrazně ovlivňuje funkci ledvin. Zvýšená hladina cukru v krvi v průběhu času poškozuje krevní cévy v ledvinách a umožňuje jim propouštět příliš mnoho bílkovin do moči, což vede k jejímu pěnění. Nadměrná tvorba pěny může být také známkou kardiovaskulárních onemocnění. Přítomnost bílkovin v moči jsou častější u pacientů, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku srdečního selhání, infarktu, mrtvice a vysokého krevního tlaku. Vysoký krevní tlak může poškodit ledviny a způsobit jejich nefunkčnost a uvolňování bílkovin do moči.
Přítomnost infekce močových cest může zvýšit množství bílkovin v moči a způsobit tak další bubliny. V těchto případech bakterie vstupují do močových cest, moč je tmavší a více zakalená, silněji zapáchá a také způsobuje bolest pánve. Mohou se také objevit bolesti dolní části zad, nevolnost a zvracení.

Sdílejte článek