Čas strávený s prarodiči většina z nás považuje za šťastný. Prarodiče byli vždycky zdrojem moudrosti a lásky – ale také materiálních věcí, jako je například neutuchající zdroj cukrovinek a sem tam i nějaké té koruny. Prarodiče jsou vždy méně přísní než rodiče a může s nimi být velká zábava. Prázdniny strávené u babičky a dědečka jsou tím, na co jako dospělí rádi vzpomínáme. A je dobré vědět, že takto strávený čas je velmi vhodný také pro prarodiče.
Kdy už budu mít vnoučátko?
V současné době se věc má tak, že nejprve vaši rodiče zatouží po tom, stát se prarodiči. Vždyť jejich doba byla poněkud jiná. Sezdávali se již ve věku dvaceti let, kdy už také plánovali rodinu. To dnešní „uspěchaná“ doba je v některých věcech zaostalá. A tím je založení rodiny. Na to většina z nás čeká a není výjimkou, že matky mají své první dítě až po třicítce.
Proč bychom měli rodičům vyhovět?
Mít dítě, protože o to vaše rodiče žádají, jistě není vhodným důvodem k založení rodiny. Pokud vám ale na rodičích záleží, měli byste to udělat co nejdříve. Byla provedena studie, která uvádí, že prarodiče, kteří se starají o vnoučata mají o 37 % nižší riziko úmrtnosti než dospělí stejného věku bez odpovědnosti za péči o děti.
Kdo byl ve výzkumné skupině?
Tato studie byla provedena na základě zdravotních výsledků pěti set lidí ve věku od 70 let. Studie byla dlouhodobá, protože její účastníci byli zkoumáni a dotazování každé dva roky v rozmezí let 1990 až 2009. Výsledky ukázaly, že asi 50 % těch, kteří hlídali svá vnoučata se dožívali více než deseti let více. Naproti tomu 50 % osob, které nehlídali své děti, zemřeli do 5 let od prvního setkání.
Proč tomu tak je?
Proč se lidé, kteří pečovali o svá vnoučata, dožívají vyššího věku? To je věcí spekulace. Možný důvod může být hluboce zakořeněn v naší minulosti, kdy pomoc s péčí o děti byla klíčová pro přežití lidského druhu. A není to jednostranné. Také vnoučata těší z času stráveného se svými prarodiči. Výzkum provedený univerzitou v Oxfordu ukazuje, že prarodiče hrají důležitou roli v dobrých životech svých vnuků. Navíc děti s vysokou mírou rodičovského a prarodičovského dohledu měly méně emocionálních a behaviorálních problémů.
Vnoučata a prarodiče
Když to shrneme, můžeme říct, že společně strávený čas prarodičů s vnoučaty je prospěšný pro obě strany: jak pro babičku a dědečka, tak také pro děti. A koneckonců také pro rodiče dětí, kteří si tak mohou zařídit své záležitosti. A když je to prospěšné pro všechny tři strany, je důležité prarodiče do výchovy taktéž zapojit. Pokud bychom prarodičům zamezili styk s jejich vnuky, mohli bychom je naopak stresovat a tím se podepsat na zhoršeném stavu prarodičů.