Ondřej Vetchý čelí tvrdým útokům kvůli pomoci Ukrajině! Obvinění z pašování a podvodu ohrožují jeho pověst i budoucnost!

Známý herec Ondřej Vetchý se proti své vůli ocitl ve středu politického a mediálního tornáda, které rozvířila kauza kolem dodávek dronů na Ukrajinu. Přestože byl jedním z hlavních tváří sbírky na pomoc napadené zemi, kde Češi vybrali neuvěřitelných 203 milionů korun, dnes čelí útokům a pomluvám. Jeho dobrý úmysl se stal záminkou k šíření dezinformací a konspirací, které výrazně poškozují nejen jeho osobu, ale i celý obraz České republiky navenek.

Reklama

Poslanec ANO rozdmýchal bouři

Kauzu veřejně rozvířil poslanec hnutí ANO Pavel Růžička, který tvrdil, že skupina D, v jejímž čele Vetchý figuruje, drony na Ukrajinu nikdy nedoručila. Odkazoval se přitom na informace od ministra financí Zbyňka Stanjury. Ministerstvo však tuto informaci popřelo a uvedlo, že Růžička zásadně překroutil fakta. Člen skupiny D Milan Mikulecký dokonce tvrdí, že na Ukrajinu dopravili přes 13 tisíc dronů. Místo vděku se ale lidé jako Vetchý dočkali šikany a podezírání.

Mezi Černochovou a Řehkou to jiskří

Celá záležitost se přelila i do vztahů mezi ministryní obrany Janou Černochovou a generálem Karlem Řehkou. Jejich spor o vedení armádních aktivit se promítl i do kauzy kolem dronů. Vzniklá nedůvěra mezi těmito dvěma klíčovými osobnostmi nejenže brzdí efektivní pomoc Ukrajině, ale vytváří i prostředí plné podezření a vzájemných útoků. Výsledkem je trestní oznámení, které podal Vetchý kvůli pomluvě.

Vojenská policie vyšetřuje, atmosféra houstne

Reklama

Na povrch prosakují informace o tom, že vojenská policie zkoumá možné zneužití diplomatických pasů nebo nelegální převoz techniky. Ať už je pravda jakákoliv, nejde o lehkovážné obvinění. Z podpory napadené země se stal terč bezpečnostního šetření, které může vážně poškodit důvěryhodnost celé iniciativy. A to vše v době, kdy Ukrajina potřebuje pomoc rychle a bez zbytečných průtahů.

Vetchý znechucený pomluvami i politikou

Ondřej Vetchý se brání a ve svém trestním oznámení doslova píše: **“Náš spolek přísně dodržuje zákony a jako předseda vím, že já i moji spolučlenové tyto aktivity provozujeme s čistým svědomím a ryzím srdcem, s plným vědomím, že tím chráníme především Českou republiku. Přesto se často dozvídám od novinářů a politiků, že se o nás šíří pomluvy, že jsme si koupili luxusní auta, přeprodáváme čínské drony kvůli vysoké marži a krademe (tedy i já jako oznamovatel) sbírkové peníze.“ Je jasné, že tento stav v něm zanechal hořkost, která může ohrozit jeho další ochotu pomáhat.

Česko ztrácí důvěru u spojenců

Celý skandál se neomezuje jen na domácí scénu. Vzhledem k citlivosti vojenské pomoci Ukrajině se na nás dívají také naši partneři v NATO. Ti musí žasnout, jak nejednotně a zmateně si Česká republika počíná. Namísto podpory vzniká dojem chaosu, osobních sporů a zneužívání dobrých úmyslů pro politické body. Vetchý se tak stal symbolem toho, jak lehce se může proměnit uznávaný čin ve veřejné pranýřování.

Zůstane po této aféře jen spálená země?

Pokud bude Vetchýho dobrovolná pomoc pošpiněna a veřejnost to přijme bez otázek, hrozí, že se další známé osobnosti podobným aktivitám raději vyhnou. Kdo by chtěl nést riziko mediální popravy za to, že pomáhá? Česká společnost se tak může ocitnout v bodě, kdy místo podpory hrdinů začne odrazovat i ty, kteří by mohli inspirovat ostatní. A to by byla obrovská škoda.

Stáli bychom za ním i v případě omylu?

Otázka nestojí jen na tom, zda došlo k porušení pravidel. Klíčové je, proč k němu případně došlo – snaha pomoci co nejrychleji válkou sužované zemi není výmluva, ale důvod k pochopení. Jestliže byl Ondřej Vetchý vtažen do politického souboje jako obětní beránek, zaslouží si podporu. Ne odsouzení. A čím dřív se tento přestřelovaný spor uklidní, tím větší naději máme, že podobné iniciativy přežijí i do budoucna.

Zdroj: Medium.seznam.cz

Reklama