Opuštěné štěně přivázané k lavičce v parku, před ním miska granulí, vedle smutný dopis pro nového majitele. Tato situace se sice odehrála na druhém konci světa, v parku hlavního města Mexika, ale takové události nejsou ojedinělé ani v České republice, kde se ročně najde přes 5 000 psů, kteří skončí v některém ze 300 útulků. Situace se navíc může zhoršit v souvislostí s pandemií koronaviru, během které si mnohé domácnosti pořídily štěně pro radost a rozptýlení, ale po čase nebudou mít časové a finanční kapacity se o něj postarat.
Opuštěné štěně v parku
Co vedlo někoho k tomu, aby opustil roztomilé štěně a přivázal jej v parku k lavičce? Nemohlo se přece jednat o zlého člověka, když dal psovi k lavičce misku s granulemi a napsal vzkaz s vysvětlením. Při čtení dopisu však mrazí, nejhorší totiž je, že zřejmě o svého milovaného psa přišlo dítě, které jej mělo nadevše rádo. Vzkaz byl totiž psaný dětským písmem a plný gramatických chyb.
V mé rodině jej bijí, pomozte mu
Proč se dítě rozhodlo svého miláčka zbavit? „Opustit mého pejska je to nejbolestivější rozhodnutí, které jsem musel udělat. V mé rodině jej však bijí a já se na to již nemohu déle dívat, hrozně trpí a já s ním. Prosím, aby můj pejsek našel nový domov u někoho s velkým srdcem, kdo jej adoptuje.“ V současné době je štěně v útulku místního sdružení Mascotas Coyoacan a hledá se pro něj vhodné umístění.
Ani v Česku nemají psi na růžích ustláno
S obdobnými situacemi jako z mexického parku se setkávají také pracovníci útulků v Česku, nejčastějším důvodem pro opuštění psa bývá neschopnost jeho majitelů jej vychovat. „Problematického“ psa se pak chtějí opuštěním zbavit a vyhodí jej na ulici. Z tohoto důvodu pracovníci upozorňují, že není vhodné si pořizovat psa jen z důvodu pandemie a s tím související karantény, během které si mnozí Češi pořídili domácího mazlíčka, ale po skončení krizového období může dojít k přetížení útulků, ve kterých se dnes nachází takřka 5 tisíc psů.