Michael Dymek, někdejší hvězda oblíbené komedie Páni kluci, dnes slaví 62 let a jeho životní cesta se od té herecké značně odklonila. V tomto článku si připomeneme jeho ikonickou roli svérázného Tomáše, který nás jako děti rozesmával, a podíváme se, co se s Michaelem dělo poté, co zmizel z televizních obrazovek. Prozradíme i to, proč herectví opustil, kam ho osud zavedl a zda se ještě někdy objevil před kamerou.
Dětství na filmovém plátně
Michael Dymek se proslavil jako neposedný Tomáš v rodinné komedii Páni kluci z roku 1975, která vznikla podle knižních předloh Marka Twaina. Tato česká verze Toma Sawyera si získala celé generace diváků a dnes už patří mezi zlatý fond televizních repríz. Hlášky z filmu zlidověly a Dymkova tvář tehdy zdobila nejednu dětskou hvězdu. „Páni kluci“ nebyli jeho jediným filmovým počinem – zazářil také ve filmech Indiáni z Větrova nebo Tajemství proutěného košíku.
Náhodné setkání mu změnilo život
Zajímavostí je, že se k herectví dostal úplnou náhodou. Ve dvanácti letech si ho všiml asistent režie Zdeněk Zelenka, který ho doporučil na casting. Dymek nabídku přijal a ihned se stal miláčkem publika. Filmové štáby si jej předávaly jako horký brambor a nabídky se jen hrnuly. Ale jak už to u dětských herců bývá, sláva není všechno a Michael sám netoužil stát se filmovou hvězdou.
Slzy během slavné scény
Ačkoli roli Tomáše zvládl na jedničku, ne všechno bylo na place růžové. Při natáčení slavné scény s natíráním plotu zažil krušné chvíle. Malý Michael se trápil s replikami natolik, že museli scénu několikrát opakovat. Nakonec se psychicky sesypal a rozplakal. Natáčení mu přineslo nejen obdiv, ale i první honorář – šest tisíc korun, za které si pořídil jízdní kolo. I přes úspěch si ale nakonec zvolil jiný směr.
Od reflektorů ke konzervatoři
Po sérii dětských rolí Michael opustil filmový svět a zaměřil se na studium. Vystudoval konzervatoř a začal se věnovat folklornímu tanci. Herectví odsunul stranou, částečně možná i kvůli ztrátě soukromí a tlaku veřejnosti. I když se ještě mihl v několika filmech z roku 1980, jako například Princové jsou na draka nebo Krakonoš a lyžníci, jeho rozhodnutí bylo jasné – slávu nechá za sebou.
Nový život v emigraci
Roku 1988 opustil Československo a s manželkou zamířil do Mnichova. Tam začínal jako obyčejný skladník, ale postupně se vypracoval až na vedoucího exportního oddělení v mezinárodní firmě zaměřené na elektrosoučástky. Jeho kariérní cesta v Německu ukazuje, že Michael Dymek nebyl jen talentovaný herec, ale také schopný obchodník.
Návrat k tanci a do Česka
V polovině 90. let se vrátil do rodné Prahy a znovu se ponořil do světa tance. Začínal ve slovenském folklorním souboru, později tančil v bavorském a nakonec se stal dlouholetým členem tanečního divadla Bufo, kde působil až do loňského roku. S tancem skončil hlavně kvůli zdravotním problémům. „Nejdřív ve slovenském folklorním souboru, pak v bavorském. Od té doby jsem tancoval v podstatě až do loňska, kdy jsem skončil v tanečním divadle Bufo, kde jsem byl členem asi pětadvacet let. Nastoupil jsem tam, hned jak jsem se vrátil z emigrace,“ vzpomínal Dymek.
Krátký návrat k herectví
Ačkoliv se herectví věnoval už jen okrajově, na obrazovkách se úplně neztratil. V roce 2017 se objevil v seriálech Bohéma a Život a doba soudce A. K., v roce 2018 si zahrál ve filmu Jan Palach a naposledy v roce 2023 v německém válečném seriálu Ponorka. I přesto zůstává navždy v paměti diváků hlavně jako rošťák Tomáš, který se nikdy nebál dobrodružství a smíchu.
Konec jedné éry, začátek klidného života
Dnes už Michael Dymek žije v ústraní, s tancem skončil kvůli zdravotnímu stavu a herecké nabídky přijímá jen výjimečně. Přesto má za sebou bohatý život plný změn, výzev a nečekaných obratů. Z rošťáka na plátně se stal muž, který se nenechal semlít slávou a našel si vlastní cestu. A kdo ví, možná se na obrazovce ještě někdy ukáže – jak říká sám: nikdy neříkej nikdy.
Zdroj: Kinotip2.cz