Pistácie v obchodě jsou příliš drahé a mně se nechtělo utrácet za ně hodně peněz. Takto si je zvládnete vypěstovat doma i vy!

Kdosi moudrý kdysi řekl, že pistácie jsou pamlsek králů. A my se tomu vůbec nedivíme. Jsou tak dobré a tak drahé. Kupovat si je v obchodě vyjde dražší než nakupovat potraviny na jednoduchou večeři. Málokdo však ví, že pistácie se velmi snadno dají vypěstovat i doma. Chce to jen obyčejnou dávku trpělivosti. Pistácie totiž dokáže růst i v našem podnebí.

Reklama


Oblíbený plod zbožňují děti i dospělí. Pokud náhodou doneseme z nákupu kapsa pistácií, jde se za nimi potrhat celá rodina. Do pěti minut je po nich. A čtyři eura za balíček z Lidl jsou fuč také. Všichni si pochutnali, ale nikdo si to vlastně ani nestihl uvědomit. Nikdo ještě nevysvětlil, proč jsou pistácie takové drahé. Možná je to proto, že lidé je milují a tak jsou za ně ochotni i něco utratit. To však už nemusíte. Stačí koupit ještě jeden balíček a nedovolit ho nikomu sníst. Pistácie si doma můžete vypěstovat i

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Jak je pěstovat?

K tomu, aby se vám podařilo vypěstovat vlastní pistácie, budete potřebovat jeden sáček čistých nesolených plodů. Koupíte je v kterémkoli větším potravinovém řetězci. Pistácie namočte do sklenice s vlažnou vodou na 24 hodin. Pistácie ve vodě nabobtnají.

Reklama

Pak je přeložte do navlhčeného papírového ubrousek nebo kuchyňské utěrky, přikryjte a vrch ještě postříkejte vodou. Můžete použít rozprašovač, nebo je jednoduše pokapejte. Nechte vlhký ubrousků na talíři na okenním parapetu a čekejte zhruba 4-5 dnů. Po uplynutí této doby se začnou na pistáciích objevovat drobné klíčky. Dbejte na to, aby po celou dobu byl ubrousků vlhký, pistácie nesmí uschnout!


Když budou klíčky dostatečné dlouhé, přesaďte je do květináče od půdy. Potřebují kvalitní a propustný substrát. Použít můžete například substrát na kaktusy s příměsí písku a rašeliny. Klíčící rostliny vkládejte do půdy tak, aby byl i klíček částečně pod zemí. Pistácie by neměla být půdou přidušený, jen lehce přikrytá.


Půdu pravidelně zavlažujte a rostoucí poklad nechte na parapetu až DOYMA nebude ze země trčet přibližně 12-15cm. Pak ji přesaďte do většího květináče, aby měla prostor růst a dávat plody. Při přesazování můžete použít sušší substrát, půda již nepotřebuje být neustále vlhká. Nyní se už nic nestane, ani když půda mezi zaléváním celkem proschne.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Nespoléhejte se však na to, že rostlina bude růst sama. Zálivku vyžaduje pravidelnou. Pravidelnost bude záviset na tom, jak rychle její proschne půda. Pozor si však dejte i na to, aby měla rostlina dostatečnou vlhkost vzduchu, proto ji každý den poprašte vodou z rozprašovače.

Video návod, který vám poradí jak vypěstovat pistácie doma, si prohlédněte zde.


Nebuďte netrpěliví. Pistácie je přesně ta rostlina, která potřebuje dostatek času, dokud přinese první úrodu. Nebojte se proto, že vaše pěstování nebude úspěšné. Každý správný zahrádkář a pěstitel ví, že rostlinky potřebují svůj čas. Proto nezapomínejte na zlaté pravidlo – trpělivost růže přináší.
Předzvěstí plodů jsou první květy. Ty se na vašem stromečku objeví přibližně po třech-čtyřech letech. Rostlině dávejte dostatek pozornosti a péče. Časem vám to všechno vrátí. Hodně štěstí!

Reklama