Banány patří celosvětově k nejoblíbenějším druhům ovoce. Jsou především velice praktické jako svačina jak pro dospělé, tak i pro děti, protože jsou chráněné slupkou, díky které se dobře přepravují. Slupka se pak lehce sloupne a banán je ihned připraven ke konzumaci.
Přírodní zdroj energie a zdraví
Velkou předností banánů je to, že tělu dodávají rychlou energii. Je to díky tomu, že obsahují několik přírodních cukrů, a to sacharózu, fruktózu a glukózu. Proto můžete často vidět i vrcholové sportovce, jak v průběhu výkonu nebo po něm díky banánu dodávají tělu potřebnou dávku energie, a to tou nejlepší, tedy přírodní cestou.
Banány mají i své využití v gastronomii, je možno z nich dělat například zdravé koktejly, přidávat je do dezertů, některé odrůdy jsou vhodné také k pečení a smažení.
Odborníci na výživu doporučují konzumovat banány pravidelně. Pokud budete tuto zásadu dodržovat, sami brzy poznáte blahodárné účinky banánů na lidské zdraví. Banány zejména
- pomáhají k udržení potřebné hladiny vody v těle
- podporují optimální srdeční rytmus
- snižují vysoký krevní tlak
- u dětí a mladých lidí napomáhají správnému růstu a síle kostí, a také
- posilují funkci ledvin.
Nebezpečí, které banány mohou skrývat
Přes všechny výše uvedené blahodárné účinky na lidské zdraví se i banány mohou stát zdrojem nebezpečí pro zdraví člověka, a dokonce i pro jeho život. Je totiž třeba si uvědomit, z jakých oblastí banány pocházejí a jací živočichové se v těchto oblastech více či méně běžně vyskytují.
Banány se od Evropy dovážejí především z Kolumbie, Kostariky a Ekvádoru, tedy zemí, kde se lze setkat s řadou nebezpečných živočichů, například pavouků. Jedním z velice nebezpečných druhů je palovčík brazilský, kterému se říká také banánový pavouk. Stává se, že se zásilkou banánů putuje také tento pavouk, který poté může někoho ohrozit i v místě určení. Jedná se totiž nejen o velice jedovatého, ale také útočného pavouka. Problémem však není pouze možný transport dospělých jedinců, ale také pavoučích zámotků na ovoci, které pak obsahuje i pavoučí jed. Právě z těchto důvodů je nezbytné věnovat pozornost banánům a jejich vzhledu, jak se o tom přesvědčila jedna matka z Velké Británie.
Po návratu z nákupu měla její dcerka hlad, a tak jí matka chtěla dát banán jako zdravou svačinku. Její pozornost však upoutala zvláštní skvrna na slupce jednoho banánu. Prohlédla celý trs a zjistila, že podobné skvrny jsou na více banánech. Při bližším pozorování se jí zdálo, že by se mohlo jednat o pavoučí zámotek, ale nebyla si jistá. Z opatrnosti banány pečlivě zabalila a vrátila se s nimi do supermarketu, kde je zakoupila. Společnost se jí omluvila a nabídla nejen kompenzaci za nákup, ale také prošetření celé události. Jak později vyšlo najevo, byly banány infikovány právě jedem palovčíka a mohly tak být nesmírně nebezpečné.
Pokud tedy kupujete jakékoliv ovoce nebo zeleninu, které nejsou z tuzemských zdrojů, pečlivě je prohlédněte a buďte opatrní, abyste se nedostali do podobné nepříjemné a potenciálně nebezpečné situace.