Pokud máte v zahrádce tuto rostlinu, v žádném případě ji nevyhazujte, ale začněte ji sbírat a sušit. Může Vám dokonce zachránit život!

Ve středověku ji spojovali s nesmrtelností člověka a zřejmě na tom něco bylo. Také v Persii a v Číně ji už v dávných dobách využívali jako lék proti stárnutí. Doma jsme ji znali zejména jako čaj, kterým se léčily dýchací cesty. Kdysi jsme ji volali babské ucho nebo vlčí ocas.

Reklama

Řeč je o šalvěji, vzácné bylince, za kterou by v některých zemích světa dali nemalé prostředky, jen aby jim rostla na každém kroku. U nás, kde to tak odjakživa je, si ji všímáme už jen sporadicky a přitom ani netušíme, o co se ochuzujeme. Šalvěj je totiž jedna z těch bylin, které člověku dokáží zachránit život. A nejen to.

Půvabná stará dáma

Bylina, která si pamatuje počátky lidstva, se pyšní několika odrůdami, ale u nás je nejznámější šalvěj lékařská. A zároveň je i nejléčivější ze všech jejích druhů. Je nepřéhlednutelná díky nápaditým listům a v období kvetení i krásnými sytě fialovými kvítky drobné velikosti. Pěstuje se hlavně v Evropě a na části území Asie. Má ráda teplá místa, proto jí nevadí ani ty největší horka. Pokud jste se ji rozhodli sbírat, pak Vám stačí natrhat pouze lístky. Ty následně usušte a uskladněte v uzavíratelném skle nebo je zpracujte ještě čerstvé. Dá se z nich připravit vynikající čaj, ale umí být i fantastickým kořením do kořeněných jídel či sladkých koláčků.

Má to v názvu

O účincích šalvěje svědčí i její původní název. Pochází z latinského slova Salver, což v překladu znamená chránit a léčit. Rostlina, jejíž nejstarší kořeny sahají do severního Středomoří, má mnoho vlastností. Kromě léčby dýchacích cest je silně dezinfekční, léčí záněty a rány na sliznicích úst, nosu i krku, pomáhá lepšímu trávení a zabraňuje nadměrnému pocení.

Pokračování na Další stránce

Reklama
Pokračování článku na další stránce