Pokud máte v zahrádce tuto rostlinu, v žádném případě ji nevyhazujte, ale začněte ji sbírat a sušit. Může Vám dokonce zachránit život!

Širokospektrá

Čaj ze šalvěje má velmi širokospektrální účinky. Kromě toho, že se dá pít jak horký, tak studený, stále chutná fantasticky, pomáhá při nervových problémech, psychickém a emočním vypětí. Nejúčinnější je však v boji proti pocení. Pokud se potíte nadměrně, máte mokré dlaně a nevíte to zastavit, naučte se pít pravidelně šalvějový čaj a kromě toho si leštěte šalvějové listy v dlaních. Budou Vám nejen krásně vonět, ale po potu nebude ani stopy.

Zachraňuje život

Při pití šalvějového čaje si zabezpečíte hned několik přirozených a rychle dostupných benefitů. Podpoříte svůj imunitní systém, při nemoci nebo poranění si zajistíte přirozenou a mimořádně silnou dezinfekci, pročistíte si krev, ale i lépe vykašlete hleny. Dokonce i když jste zdraví! Bude se Vám lépe trávit a zároveň nebudete mít tolik chuti k jídlu, zmizí průjmy, zácpy, plynatost, prostě vše, co souvisí s nepříjemnými pocity ve střevech. Kromě toho budete vitálnější, klidnější, emočně vyrovnanější. Co je však nejdůležitější, šalvěj prokazatelně zabraňuje mozkové příhodě!

[hana-code-insert name=’google‘ /]Šalvějový čaj

Čajovou lžičku sušených šalvějových listů dejte do hrnku, zalijte půl litrem vroucí vody a převařte přibližně 4-5 minut. Odvar nechte vychladnout, přeceďte a vypijte podle možností najednou. K šalvěji si můžete samozřejmě přidat i další oblíbené bylinky. Výborně chutná v kombinaci s meduňkou, ale i nahořklým heřmánkem.

Čtěte také: Ovoce, které léčí mozkové příhody, srdeční záchvaty, cholesterol a hypertenzi? Ano, řeč je o tomto velice chutném a zdravém ovoci, které znáte hlavně o Vánocích.

Nálev ze šalvěje

Odvary se odjakživa využívaly jako lokální léčivo. Ty ze šalvějových listů byly hotovým antibiotikem na bolavé hrdlo, záněty plic či průdušek. Používaly se i při dětském kašli, nebo k dezinfekci ran, často i nepěkně otevřených. Nálev si připravíte podobně jako čaj. Zalijte dvě čajové lžičky sušené šalvěje půllitrem vroucí vody, nechte několik minut louhovat, pak sceďte a do nálevu namočte bavlněný šátek nebo plenku. Přikládejte na bolavé místo, ať už na ránu, nebo hrdlo, plíce, či průdušky. Přikládejte a namáčejte opakovaně, dokud nálev v hrnci zcela nevychladne.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Kloktadlo ze šalvěje

Pokud Vás bolí hrdlo a nechcete cucat léky z lékárny, kloktejte šalvěj. Polévkovou lžíci sušené šalvěje zalijte 250 ml vroucí vody, nechte přikryté louhovat přibližně čtvrthodinu a potom sceďte. Kloktejte nebo namočte si do kloktadla plenku a obmotejte si ji kolem bolavého hrdla.

Pokračování článku na předchozí stránce