Pozor na to, jak se chováte ke svému dítěti: Mnoho českých rodičů dělá mnoho zásadních věcí úplně špatně – ani si to neuvědomují

Jste rodič nebo se teprve chystáte mít dítě? Výchova a péče o dítě je velmi důležitá součást života, ke které je potřeba hodně zodpovědnosti, trpělivosti a samozřejmě lásky. Není to jen tak mít dítě, protože mnoho lidí neví, jak o takové dítě správně pečovat. Mladí lidé si někdy pořídí dítě a netuší, jak náročné to pro ně může být. Začnou se pak při výchově svých dětí dopouštět závažných chyb, které mohou mít neblahý vliv na život dítěte samotného, ale také přímo na ně. Pojďme se tedy společně podívat na nejčastější chyby mladých rodičů, abychom věděli, čemu je rozhodně dobré předcházet.

Rozporuplná výchova

Čekání a plánování nového dítěte může být pro mnoho mladých párů velmi radostnou záležitostí. I přesto na to mnoho těchto párů není dostatečně připraveno. Všichni čtou a studují, jak o dítě správně pečovat, radí se s rodiči, babičkou, tetou a dalšími. Každý jim ovšem může dát úplně jiné rady ohledně výchovy, takže pak mlže být velmi náročné vybrat si ty správné. Výchova a péče o dítě se tak může stát velmi rozporuplná a přespříliš náročná. Vyvarujte se těchto chyb.

Stop lechtání

Rodiče mají rádi, když se jejich dítě usmívá nebo se směje na plnou místnost. Někdy to ovšem samo nejde, a proto tomu pomohou tak, že dítě začnou lechtat. Dítě se v tu chvíli začne smát a rodiče tak usoudí, že se mu to líbí. Ve skutečnosti může lechtání být pro dítě nepříjemné i bolestivé. Děti ovšem ještě neumí říct ne, a proto pokračují ve smíchu dále. Při delším lechtání se u dítěte může rozvinout stresový reflex. Vzhledem k tomu odborníci doporučují, aby rodiče své děti přespříliš nelechtali, obzvláště je-li dítě hladové a ospalé. Jsou mnohem zajímavější způsoby, jak přimět své dítě ke smíchu.

Čtěte také: Porodit mrtvé dítě? Sdílení a soucit sester napomohl Rachel se s děsivým zážitkem vyrovnat!

Dětské jesličky

Dětská postýlka pro dítě by měla být především pohodlná, aby se v ní dítě cítilo dobře. Dítě potřebuje dobrou matraci s prostěradlem a malou přikrývku v případě chladna. Další věci, které se v postýlce často vyskytují, už tam být nemusí. Plyšoví zajíčci, jednorožci a další hračky mohou dítěti při otáčení ublížit. Z toho důvodu je dobré je tam nedávat. Mobilní hračky by měly viset ve vzdálenosti až 50 cm od očí dítěte.

Dětská noční lampa

Mnoho rodičů se v dětství bálo tmy, což je pravděpodobně důvod, proč dětem dávají do pokoje světýlka. Světlo noční lampy však způsobuje více škody než užitku. Dokonce i velmi slabé světlo z noční lampy může narušit spánek a biologické hodiny dítěte. Nechcete-li dítě nechat v naprosté tmě, volte nějakou barvu, nicméně se vyvarujte modré, která je pro spánek nebezpečná.

Krmení lžící

Krmení lžící je také jednou z častých chyb. Rodiče nutí děti otevřít ústa a jíst, když děti třeba už vůbec nechtějí. Jakmile dítě dosáhne 6 měsíců věku, měla by se lžička odložit a dítě by mělo začít jíst samo, radí odborníci. Dalšími chybami jsou bosá chůze a příliš teplé oblékání.