Česká veřejnost má o budoucím prezidentovi zatím překvapivě jasno. Průzkum agentury STEM/MARK ukazuje, kdo má největší podporu voličů pro prezidentské volby v roce 2028. Nečekaně se v čele žebříčku udržel současný prezident, za nímž se seřadili známí političtí i kulturní představitelé. V článku se dozvíte, jak by dopadly volby, kdyby se konaly právě teď, a proč některá jména Češi rozhodně odmítají.
Petr Pavel zůstává favoritem
Prezident Petr Pavel si i po letech v úřadu udržuje velmi silnou pozici. Pokud se znovu rozhodne kandidovat, má podle výzkumu obrovskou šanci znovu uspět. Podle dat by mu svůj hlas odevzdalo až 52 procent respondentů, což naznačuje, že by mohl vítězství získat bez většího dramatu. Důvodem je zejména to, že lidé chtějí na Hradě osobnost, která působí důstojně, není spojena s konkrétní stranou a dokáže mluvit s lidmi.
Babiš se drží, ale ztrácí
Na druhém místě v průzkumu skončil bývalý premiér Andrej Babiš. Přestože před dvěma lety souboj s Pavlem prohrál, stále by si dokázal získat až 43 procent voličů. I to je ale výrazně méně než současný prezident, a tak by Babiš opět čelil těžké cestě k Hradčanům. Navíc jeho polarizující image mu ztěžuje cestu k širší podpoře veřejnosti.
Překvapení jménem Marek Eben
Poměrně nečekané jméno se objevilo na třetí pozici – známý moderátor Marek Eben. Tohoto kultivovaného a dlouhodobě oblíbeného muže si v prezidentské roli dokáže představit 37 procent dotázaných. Přestože Eben nikdy neprojevil výrazné politické ambice, lidé v něm vidí symbol klidu a důstojnosti. Jeho popularita tak ukazuje, že Češi touží po klidné a neokázalé osobnosti, která nebude dělat z prezidentství divadlo.
Okamura spíše děsí než láká
Naopak zcela jiné pocity vyvolává předseda SPD Tomio Okamura. Přestože by ho podpořilo 25 procent respondentů, až 71 procent lidí uvedlo, že by ho nevolilo za žádných okolností. To z něj činí nejvíce odmítanou osobnost celého průzkumu. Jeho radikální styl komunikace a kontroverzní vystupování zřejmě většinu společnosti spíše odrazuje.
Češi chtějí slušnost a důstojnost
Jedním z hlavních kritérií, které veřejnost při výběru prezidenta zohledňuje, je styl komunikace. „Naprostá většina respondentů se shodla, že prezident by neměl používat vulgární výrazy, měl by pravidelně navštěvovat lidi v regionech a představovat své názory,“ zdůraznil Jan Burianec z agentury STEM/MARK. Lidé tak dávají jasně najevo, že se chtějí oprostit od vulgárního stylu, který reprezentoval například Miloš Zeman.
Důležitý úřad, omezené pravomoci
Přestože třetina respondentů považuje funkci prezidenta za důležitou, jen málokdo by chtěl, aby měl hlava státu větší vliv na chod země. Češi jsou zjevně opatrní, pokud jde o posilování prezidentských pravomocí, a i když si váží důstojné reprezentace státu, nechtějí, aby prezident ovlivňoval každodenní politiku.
Role prezidenta zůstává nejasná
„Na úloze prezidenta se v české společnosti obtížně hledá shoda. Voliči nechtějí, aby byl prezident pouze kladečem věnců, ale na druhou stranu již váhají, zda by měl být exekutivní politickou silou či protiváhou zvolených politiků,“ podotkl Burianec. Tato ambivalence odráží fakt, že společnost si stále hledá ideální model pro roli hlavy státu – někdo chce silného lídra, jiný spíš nestranného diplomata.
Průzkum naznačil budoucnost
Výsledky průzkumu, který proběhl online na přelomu května a června mezi více než tisícovkou lidí, tak jasně ukazují, že Petr Pavel má silnou podporu veřejnosti. Jeho preference výrazně převyšují ostatní jména a pokud se rozhodne v roce 2028 znovu kandidovat, pravděpodobně opět vyjde z voleb jako vítěz. Jak se ale situace změní během dalších let, zůstává otevřené – politická scéna je totiž v Česku vždy schopna překvapit.
Zdroj: Novinky.cz