Možná si samy vzpomenete, že třeba ještě vaše babička nebo prababička sbírala malinové listy, když jste šli na maliny nebo na houby. Dříve se totiž malinové listy využívali jako přírodní léky!
V dnešní době, kdy si můžete zakoupit léky na každém rohu se nikdo moc nechce namáhat sbíráním listů a bylin a následnou přípravu roztoků a podobně. Ale občas není od věci vydat se přírodní cestou a zbytečně nezatěžovat váš organismus nepřirozenými látkami! Pokud jste se i vy rozhodli pro přírodní cestu, čtěte dál!
Věřte nebo ne, malinové listy jsou plné vitamínu B12, který je nezbytný pro naše tělo. Listy také obsahují spoustu živin a kyselin, které naše tělo také potřebuje. Vitamín B12 je především důležitý pro správnou funkci krvetvorby a také pro správnou funkci nervového systému apod.
Moje prababička používala listy hlavně při léčbě nějaké kožní vyrážky, ale také při bolesti zubu, zánětu ústní dutiny a nebo při menstruačních bolestech! Malinové listy jsou také skvělé pokud vás bolí žaludek nebo pokud máte průjem. Stejně tak jako pomáhají brusinky, listy malinovníku také kladně působí při léčbě zánětu močových cest!
Jak listy zpracovat?
- připravte si z nich čaj – stačí nasbírat, nasušit a rozdrtit
- nebo zábal, který poté přiložíte na bolavé místo
Čaj doporučujeme také při horečkách a bolestech v krku. Pokud máte menstruační křeče, doporučujeme kombinaci čaje a zábalu.
Listy z malinovníku vám pomohou dostat škodlivé látky z těla a zároveň vám dodají mnoho vitamínů jako třeba A, B, C, E a železo. Vitamín B12 mimo jiné také pomáhá růstu a kvalitě vlasů a nehtů. „Vývarem“ z malinových listů si klidně můžete čas od času vlasy umýt a rozhodně tím ničemu neuškodíte!
Jelikož mají také protizánětlivý účinek, lze z nich udělat masku a použít pokud trpíte například na akné.
Čaj můžete pít i jen tak, jelikož vašemu tělu jen pomůže! Ovšem nedoporučuje se pít v těhotenství.