Všichni si pamatujeme na naše dětství, když se nám zdál zlý sen, neváhali jsme ani vteřinu a běželi do bezpečného úkrytu – do postele k rodičům. Je úplně jedno, jaký je rok, v tomhle jsou děti pořád stejné a vždy budou hledat útočiště u svých rodičů. Patříte-li ale mezi maminky a tatínky, kteří nechávají své děti spát u sebe v posteli, děláte velikou chybu, protože společné spaní dětí s rodiči není tak dobré, jak se může zdát.
Výzkum z Brazílie
Rodiče dělají obrovskou chybu, když nechávají své děti spát u sebe v posteli. Může to mít totiž veliký vliv na duševní zdraví dítěte. Brazilský výzkum, jehož se zúčastnilo 3 583 dětí, rozdělil účastníky do čtyř skupin:
- Ti, kteří nesdílejí postel se svými rodiči (44,4%)
- Ti, kteří spí s rodiči pouze zpočátku (36,2%)
- Ti, kteří začali spát s rodiči později (12%)
- Ti, kteří spí s rodiči stále (7,4%)
Duševní zdraví dítěte
Vědci dospěli k závěru, že společné spaní s rodiči, ať už v jedné místnosti nebo posteli, může poškodit duševní zdraví dítěte. Ty děti, které spí s rodiči neustále, mají větší šance na rozvoj psychické poruchy ve srovnání s dalšími třemi kategorii. Což znamená, že čím děti méně sdílejí postel nebo místnost se svými rodiči, tím menší jsou šance na vznik psychických poruch.
Fyzické zdraví dítěte
Společné spaní může mít negativní vliv také na fyzické zdraví dítěte. Nejenže existuje riziko zalehnutí dítěte, ale děti potřebují pevné matrace. Větší počet lidí na jedné matraci může způsobit proležení povrchu a tím pádem dochází ke špatnému vlivu na fyzický vývoj dítěte.
Ohroženi jsou i rodiče
Rodiče, kteří sdílejí postel se svými ratolestmi, hlásí více stresu, méně spánku, depresi a úzkost. Budou-li vaše děti spát odděleně, neriskujete okradení spánku a pomůžete svým dětem uklidňovat se samy.