Raynaudova nemoc může způsobit, že vaše prsty budou úplně bílé nebo modré: Řešte to dřív, než bude nebezpečně pozdě! – tohle jsou první příznaky

Jsou nemoci, o kterých se ví všechno. Jsou naopak onemocnění, o kterých nemá laická veřejnost vůbec tušení. Raynaudova nemoc je právě z takové skupiny nemocí, navíc je spojena převážně s chladnějším počasím a nižšími teplotami. Co stojí za bílými, modrými nebo fialovými prsty jako ze sci-fi filmu?

Reklama

Za objevem Raynaudovy choroby stojí francouzský lékař Maurice Raynaud, který roku 1862 popsal tuto chronickou poruchu specifických částí těla, hlavně prstů na rukou a nohou. Během záchvatů dochází k narušení krevního zásobení postižené oblasti, což vede dokonce ke změně barvy. Někdy se objevují žluté prsty, v jiných případech bílé, dokonce modré nebo fialové okončetiny.

Jaké jsou příčiny Raynaudovy choroby?

Změna barvy kůže je primárně způsobena zúžením tepen a tepének, které vedou krev do periferních částí těla. Průtok krve je snížen a vzhledem k jeho nedostatečnosti dojde vlivem vazospasmu k lokálnímu znecitlivění. To provází pocity brnění nebo bolesti, hlavně ve chvílích, kdy se teplota opět začne v postižené oblasti zvyšovat. Revmatolog dr. Ashima Makol z Mayo Clinic v Minnesotě poukazuje v rámci této choroby na vystavení organismu chladu, který zareaguje zásobováním důležitých orgánů, jako jsou srdce nebo plíce. Periferní části tak zásobeny nejsou dostatečně a dojde ke zmiňované reakci.

Brnění k nevydržení

Jednou z pacientek s tímto onemocněním je Rachel Smith. V jejím případě jsou postiženy uši, které zbělají, a následně se začne projevovat pulzující bolest. Podle Rachel Smith se to dá ze začátku přirovnat ke klasickému mravenčení, které však přejde k nesnesitelnému brnění a bolesti. V jejím případě je situace o to horší, že jsou postiženy uši. Dramaticky se tak zhoršuje její postižení v zimě nebo při větru, když si nenasadí teplou čepici. Navíc podle ní lidé neberou onemocnění vážně, z jejich pohledu totiž dojde pouze ke změně zabarvení kůže.

Reklama

Lék neexistuje

Vzhledem k tomu, že univerzální lék ani léčba tohoto syndromu neexistuje, doporučuje se hledat únik hlavně v prevenci. Pouze u závažnějších forem této nemoci se přistupuje k nasazení alfa-blokátorů, blokátorů kalciového kanálu nebo vazodilatátorů, což jsou léky, které pomáhají zlepšit krevní oběh.

Řešením je prevence

Raynaudova nemoc je obecně spojována se zimou a chladem. Postižení však musí mít na paměti, že brnění a změna barvy může nastat také při teplotních výkyvech v letním období. Typicky se jedná o změny teplot mezi venkovním prostředím a klimatizovaným vnitřním prostředím. Pro zmírnění tepelného šoku se proto doporučuje teplejší oblečení nebo použití rukavic. American National Heart, Lung and Blood Institute nemocným navrhuje:

  • co největší ochranu před chladem;
  • vyhýbat se stresovým situacím;
  • omezit aktivity způsobující tepelný šok (sauna, kryosauna, apod.);
  • pravidelně cvičit;
  • omezit konzumaci alkoholu a kofeinu;
  • přestat kouřit.
Reklama