Patizon je v českých kuchyních často opomíjená potravina, přitom existuje řada receptů, podle nichž z něj můžete udělat zajímavá jídla. Jak hlavní chody, tak i sladké dezerty nebo polévku. Patizon má vysoký obsah vitamínů a minerálů, které prospívají zdraví, a při správné úpravě chutná patizon velmi dobře. Pokud chcete opravdu „kvalitní“ patizon, kupujte ho od zahrádkářů, kteří ho často mívají přebytek, a nechají vám i hezké kousky za pakatel.
Recepty na polévky z patizonu
Nejznámější polévka z patizonu v podstatě připomíná hrachovku, a dokonce i podobně chutná. Základem je na kostičky nakrájená tykev, kterou uvaříte doměkka spolu s kořenovou zeleninou. Následně obsah hrnce rozmixujete, doplníte vhodným kořením a výtečný krém můžete začít podávat. Recept na polévku z patizonu nabízí i řadu dalších variací, například přidáním sušených rajčat a pražených mandlí dodáte jídlu chuťový ocásek.
Veganské recepty s patizonem
Patizon jde veganským receptům naproti, zajímavý je recept na přeplněný patizon. Ten spočívá ve vydlabání tykve a jejím následném vyplnění oblíbenou, předsmaženou zeleninou. Následně stačí 15 minut v troubě při teplotě 200 °C, a máte výborný hlavní chod. Doporučujeme vyzkoušet i celerovo-patizonové závitky. Veškeré ingredience nakrájené na drobné kostičky si osmahnete na pánvi, a poté zabalené v rýžovém papíře zapečete v troubě.
Sladké recepty z patizonu
Zní to sice trochu divně, ale patizon můžete přidat i do několika sladkých dezertů. Aromatický patizonový koláč se připravuje velice podobně jako dýňový, jen se zamění stěžejní surovina. Pochoutka je lehká, mírně sladká, a díky dochucení výrazným kořením získá zajímavou chuť. Nejlépe chutná vychlazený, ačkoliv je pečený po dobu 60 minut. Záměnu patizonu za dýni můžete provést i v dalších oblíbených receptech jako jsou pumpkin pie nebo dýňové muffiny s javorovo-tvarohovým krémem.
Placky z patizonu
Pokud chcete zase o něco zdravější placky, vyzkoušejte ty patizonové. Patizon zbavený semen nastrouháme, čímž vytvoříme základ těsta, které je před tepelnou úpravou důležité nechat alespoň na 15 minut odstát. Placičky se potom nejlépe dělají v lívanečníku, kde je otáčíte, dokud nebudou z obou stran zlatavé a křupavé. Ke smažení doporučujeme využít tuk, a před každou další placičkou jej pravidelně doplňovat.
Plněný patizon
O plněném patizonu jsme se zmínili už v případě veganských receptů, nicméně kromě zeleniny chutná skvěle i s náplní tvořenou masovou směsí z mletého vepřového a hovězího. Připravený pokrm vložíte do trouby na 60 minut a pečete při 200 °C. Protože plněný patizon vypadá opravdu skvěle, můžete podávání zpestřit porcováním přímo před zraky hostů.
Řízky z patizonu
Kdo se masu vyhýbá, a přesto dostal chuť na řízky, může si je udělat z patizonu. Větší patizon nakrájíme na přibližně centimetrové plátky, a v trojobalu osmahneme na pánvi. Přílohy můžete volit stejné, na jaké jste v kombinaci s řízky zvyklí. Vzhledem k povaze pokrmu vám ovšem doporučujeme podávat se salátem z čerstvé zeleniny, ale skvěle budou chutnat i s opečenými bramborami.
Patizon v těstíčku
Rychlý a jednoduchý je recept na patizon v těstíčku, který se stejně jako v předchozím případě inspiroval předlohou masového pokrmu. Těstíčko z nasekaných žampionů pokrývající centimetrové plátky patizonu smažíme na rostlinném oleji dozlatova, a podáváme s pečenými bramborami nebo pečivem.
Smažený patizon
Než vložíte centimetrové plátky patizonu na pánev, nemusíte je v ničem obalovat. Stačí je pouze správně dochutit a osmažit v jejich „bez obalu“, ale masožravcům to asi dech nevyrazí. Alternativou je kousky patizonu ugrilovat, případně je doplnit masovou směsí.