Samice šimpanze byla vypuštěna zpátky do přírody. Co v danou chvíli udělala? Neutekla pryč, ale otočila se k ošetřovatelům. Jaký byl důvod jejího jednání? Vyjadřovala vděčnost

Na světě se v dnešní době nachází až neuvěřitelné množství zla, které jako společnost pácháme zejména v souvislosti s přírodou a různými živočišnými druhy, které ji obývají mnohem déle než my. Naštěstí se ovšem stále najdou lidé, kteří se snaží nepěkné činy světové populace alespoň částečně vyvážit dobrosrdečným jednáním. Legendou mezi zvířecími záchranáři je například Jane Goodallová, která zasvětila celý svůj život starosti o šimpanze, kteří ve volné přírodě rukou člověka opravdu hodně trpěli. V roce 1977 založila tato „velká“ žena Institut Jane Goodallové, který se stal naprostým vrcholem jejího dosavadního snažení. Zároveň byl svědkem události, jenž dojala doslova celý svět.

Reklama

Nový přírůstek do rodiny na tom byl hodně zle

Právě začínal rok 2010, když se do Institutu Jane Goodallové dostala nová členka šimpanzí družiny, ktero tamní ošetřovatelé pojmenovali Woundu. Její dosavadní životní cesta byla plná překážek a otřesných zážitků. Byla totiž na poslední chvíli zachráněna ze spárů pytláků a její zdravotní stav byl velice špatný. Dobře na tom samozřejmě nebyla ani po psychické stránce a trauma si sebou jako břímě nesla opravdu dlouhou dobu. Dá se říci, že doslova bojovala o holé přežití. Tělo měla pokryté pohmožděninami, byla silně podvyživená, odmítala přijímat potravu i vodu, dokonce nebyla schopna normálního pohybu. Ošetřovatelé byli z jejího stavu opravdu zoufalí.

Sama Jane Goodallová dle svých slov ztrácela naději. Pronesla, že když viděla její fotografie, nedokázala si nejdříve vůbec představit, jak by vůbec mohla v takovém stavu přežít další dny. Opička v sobě ovšem našla obrovskou vnitřní sílu a dokázala se z téměř beznadějné situace dostat! Nejdříve ji čekala transfúze od jednoho z dalších šimpanzů v institutu a její stav se začal po všech stránkách den ode dne zlepšovat. Nakonec se vrátila do normálu i co se stravování týče. Začala se přátelit s ostatními opicemi a následně byl konečně čas, aby byla vypuštěna zpátky do volné přírody.

Rozloučení s ženou, která ji navrátila do života

Ještě předtím, než Wounda nadobro zmizela v útrobách divočiny, se ještě naposledy rozloučila s doktorkou, díky které získala znovu naději v normální život. Wounda se k Jane otočila a udělal něco, čím spustila laviny slz z očí všech přítomných. Jako poslední sbohem se s Jane dojemně objala a tím dokázala, že i zvířata mají city. Pro Jane to bylo obrovské zadostiučinění a utvrzení v tom, že svou práci skutečně vykonává na výbornou. A světe div se! Opička, která byla ještě před časem na pokraji smrti, později přivedla na svět krásného synka, kterého tamní obyvatelé pojmenovali Hope, což v překladu znamená „Naděje“. Trefné, co říkáte? Takové příběhy chytnou za srdce snad každého člověka s kouskem citu v těle!

Reklama