Šéfkuchař radí, jak vylepšit klasický vývar

S příchodem nižších teplot se náš jídelníček přirozeně mění. Z lehkých salátů nyní přecházíme na pořádné vývary. Horké polévky jsou vždy nejlepším způsobem, jak se zahřát a dodat svému organismu velké množství vitamínů, minerálů a živin. Poradíme vám, jak ho připravit nejlepším způsobem, abyste se zahřáli a zároveň si pořádně pochutnali.

Reklama

Kalný vývar není vždy špatný

Většina z nás si myslí, že zakalený vývar znamená, že jste něco udělali špatně. Není to vždy pravda. Z chuťového hlediska tím nic nezkazíte. Vývar samozřejmě nebude vypadat tak hezky, ale chuťově bude stejně dobrý. Ukázalo se, že je to pouze kulturní věc. V Číně se naopak snaží, aby byl vývar velmi zakalený. Podle nich to podporuje jejich výživný faktor a přináší chuť. Vůbec se toho nemusíte obávat. Stejně vám ale řekneme, z jakého důvodu se zakalení objevuje.

Jakou chybu děláte při vaření vývaru?

Zákal jednoduše vznikne, když vaříte vývar příliš rychle a na příliš vysokou teplotu. To mu jednoznačně nesvědčí. Vývar potřebuje hodně času, aby suroviny pustili maximální množství chuti. Zákal se objeví vždy, kdy se teplota vývaru dostane na 90 – 98 stupňů. Vysoká teplota zajistí, že tuky z použitého masa vystoupají na hladinu tekutiny. Vývar byste měli také vařit bez poklice, a pokud nechcete následovat Číňany, tak byste ho měli pravidelně odstraňovat.

Zbavte se přebytečné mastnoty

Proti zákalu a mastnotě vám pomůže pár osvědčených triků od hospodyněk i profesionálních kuchařů. Stačí, když do vývaru nalijete jednu skleničku ledové vody nebo vhodíte pár kostek ledu. Jakmile vývar ochladíte, polévka získá krásnou barvu a zákal zmizí. Jestli bojujete s tučným kouskem masa, vhoďte do vývaru na chvilku krajíc starého chleba. Mastnotu snadno ostatní a zůstane vám jen jedinečný chuť domácího vývaru. Přejeme dobrou chuť a příjemně strávenou zimu!

Zdroj: aazdravi.cz

Reklama