Šikana je vážný problém, vzkazuje dívka v dopise na rozloučenou

Šikana je na školách bohužel stále běžným jevem. Jde o obtěžování osoby a její vystavování nepříjemným situacím, ponižování nebo dokonce fyzickému násilí. Za šikanu se ale považují i nadávky včetně těch přes sociální sítě. Důsledky šikany mohou být strašlivé. Psychická újma může vést až k sebevraždě, za kterou nakonec nejsou původci z důvodu nezletilosti potrestaní.

Reklama

Útočné chování může dojít hodně daleko

Šikana bývá také často bagatelizovaná a omlouvaná okolím jako neškodná součást dospívání. Případ Cassidy z australského města Melbourne ale dokazuje, kam až šikana může zajít. Dívka byla nejen dlouhodobě šikanovaná svými spolužáky, ačkoliv se její rodina snažila školu pohnout k patřičným krokům. Nakonec vše vyústilo v Cassidino znásilnění několika studenty a následnou sebevraždu. Její dopis na rozloučenou je srdceryvný.

Cassidy v něm popisuje hrůzy, které se jí staly. V době znásilnění jí bylo pouhých třináct let. Ačkoliv se s matkou přestěhovala do jiného města, útočníci ji neustále pronásledovali a zasypávali urážkami přes sociální sítě. Neváhali využívat ani cizích účtů, aby ji mohli ponižovat. Útočníci byli v této době staří v rozmezí třinácti až patnácti let.

Nešlo o mstu

Cassidy se zároveň snaží varovat ostatní studenty a rodiče, protože násilnické chování by se mohlo v budoucnu opakovat. Jak sama Cassidy uvádí, nemá v úmyslu se mstít za urážky ani za znásilnění, pouze se snaží zachránit ostatní studenty, kteří by mohli být obětí šikany. Říká, že šikana je vážný problém, který školy odmítají řešit.

Reklama

K případu se vyjádřila i matka Cassidy. Uvádí, že Cassidy měla hluboké psychické trauma, se kterým bojovala dlouhé dva roky. Trpěla úzkostmi a panickým strachem, i obyčejná procházka se často měnila v noční můru a končila v slzách. Nakonec Cassidy neměla ani vůli vstávat ráno z postele. Svůj život ukončila v nedožitých šestnácti letech.

Reklama