Smrtelné drama při potápění mezi žraloky! Jiří Langmajer unikl smrti jen o vlásek! „Byl jsem zes*anej strachy. Měl jsem v podstatě infarkt,“ uvedl!

Bezprostřední nebezpečí, mrazivý zážitek a chvíle, kdy rozhodují vteřiny. Tak přesně takovou zkušenost si z Austrálie odnesl herec Jiří Langmajer. V následujícím článku se podíváme na jeho neuvěřitelné setkání s jedním z nejnebezpečnějších predátorů oceánu – žralokem tygřím. Co se přesně stalo, jak probíhal boj o přežití pod hladinou a proč i přes tento traumatický zážitek plánuje další podobnou výpravu?

Reklama

Nebezpečná expedice

Jiří Langmajer se rozhodl pro netradiční dobrodružství a přijal nabídku zúčastnit se potápěčské výpravy do oblasti Kokosových ostrovů v Austrálii. Společnost mu dělala dcera jeho kamaráda – zkušená potápěčka a fotografka. Místo, které navštívili, je známé častým výskytem žraloků a právě jejich pozorování bylo hlavním cílem celé výpravy. Zpočátku šlo všechno hladce – dokud se k nim nepřiblížila mohutná žraločí samice.

Fatální chyba ve skupině

Situace se začala dramaticky měnit ve chvíli, kdy někdo z potápěčské skupiny propadl panice. Langmajer v podcastu U kulatého stolu vysvětlil, že doprovodná skupina nezvládla krizovou situaci. Stalo se, že se lidé, kteří nás provázeli, nechovali tak, jak měli, řekl otevřeně. Místo zachování klidu se jeden z potápěčů začal zběsile vynořovat, což vyvolalo vlnu paniky i mezi ostatními. „Někdo z party začal zmatkovat, plavat nahoru a ostatní se toho chytli a začali plavat taky! Žraločice si jich všimla a začala jít po nich,“ popsal dramatické chvíle herec.

Záchrana na poslední chvíli

Naštěstí si situace všiml kapitán lodi, který zareagoval bleskově. Pomocí háku se mu podařilo žraločici odehnat. Toho si všiml kapitán lodi, vzal hák, píchnul ji tím hákem, ona se lekla a ujela,“ popsal Langmajer zásah, který zachránil životy. Zatímco většina skupiny spěšně opustila vodu, herec zůstal pod hladinou společně s kapitánem a fotografkou.

Čekání ve smrtelném napětí

Zatímco zbytek posádky mířil na palubu, trio pod hladinou zůstalo zcela bezmocné. Čekali jsme, co bude. Ona kolem nás začala kroužit a šla po nás, vzpomínal Langmajer s hrůzou v hlase. Šelma se k nim několikrát přiblížila, ale na poslední chvíli vždy změnila směr. Herec přiznal, že nikdy nezažil takový strach – Byl jsem zes*anej strachy. Měl jsem v podstatě infarkt.

Tragický konec predátora

Ačkoli se herec ze setkání s dravcem dostal bez fyzické újmy, příběh má i svou temnou dohru. Žraločice později napadla jinou ženu, a její útok skončil fatálně. Dopadlo to tak, že museli tu žraločici utratit. Napadla nějakou paní a ve finále to skončilo fatálně,“ přiznal s lítostí Langmajer. Přesto za incident neviní samotné zvíře, ale spíše lidské chyby, které vedly k nešťastné eskalaci situace.

Žraloci jako nevyzpytatelní lovci

Žralok tygří patří k těm nejnebezpečnějším druhům mořských predátorů. Podle mezinárodní databáze ISAF má na kontě přes stovku nevyprovokovaných útoků na lidi, z nichž téměř třetina skončila smrtelně. V tomto ohledu ho předčí už jen nechvalně proslulý žralok bílý. I přesto se lidé stále nechávají unést touhou po dobrodružství a riskují životy v jejich teritoriu.

Touha po adrenalinu

Ani po takovém zážitku Langmajer své dobrodružné srdce nezapře. Přiznal, že i když si prošel noční můrou, plánuje další výpravu. Vypadá to, že ho ani blízké setkání se smrtí neodradilo. Jeho smysl pro objevování a odvahu jen tak něco nezlomí. Pro mnohé by šlo o poslední ponor v životě – pro něj je to další výzva, která čeká za horizontem.

Poučení pro všechny

Langmajer se netají kritikou na adresu těch, kteří neumějí zachovat chladnou hlavu. Podle něj to nebyla chyba žraloka, ale lidí. A to je možná největší memento celého příběhu – příroda si zaslouží respekt a jakákoliv chyba se v jejím prostředí může stát osudnou. Vzpomínka na chvíle, kdy mu šlo o život, zůstane navždy zapsaná v jeho paměti. Ale jak se zdá, Jiří Langmajer se nehodlá vzdát svých výprav do neznáma.

Zdroj: Ahaonline.cz

Reklama