Šokující arabský inzerát láká migranty do Česka! Právník bije na poplach! Nelegální migrace se mění na legální trik!

Reklama

V následujícím článku se zaměříme na znepokojivý fenomén, který rozvířil vlnu emocí na sociálních sítích. Právník Robert Kotzian upozornil na arabsky psaný inzerát, jenž má lákat migranty do České republiky s příslibem snadného získání víza bez nutnosti pracovních smluv či jazykových znalostí. Co za touto kampaní stojí a proč by to mohlo mít zásadní dopad na bezpečnostní politiku a migrační situaci v Česku?

Podezřelý inzerát na sociálních sítích

Právník Robert Kotzian upozornil na inzerát šířící se prostřednictvím sociálních sítí, který podle něj otevřeně vyzývá migranty, aby přijeli do České republiky. Text psaný v arabštině slibuje, že zájemcům bude zařízeno vízum pro řemeslné pracovníky až na tři roky. Ke vstupu do země má postačit platný cestovní pas a dvě fotografie. „O toto vízum si mohou požádat všichni Arabové,“ zní doslova v textu inzerátu. Celý příspěvek působí dojmem, že získání víza je jednoduché a nevyžaduje žádné větší formality.

Oficiální požadavky jsou úplně jiné

Skutečnost je ovšem podle informací z webu Ministerstva zahraničí zcela odlišná. Získání dlouhodobého víza do České republiky je složitý administrativní proces. Nutností je platný cestovní pas, dvě aktuální fotografie, otisky prstů a zejména dokumenty, které prokazují účel pobytu – například pracovní smlouva či potvrzení o studiu. Nechybí ani požadavek na zajištění ubytování, finanční krytí, výpis z rejstříku trestů a zaplacení správního poplatku. Tvrzení z inzerátu tak neodpovídají realitě a mohou být zavádějící.

Nelegální migrace s legálním začátkem?

Reklama

Kotzian varuje, že podobné nabídky mohou být zneužitelné. I kdyby se totiž migranti do země dostali legálně, mají možnost požádat o azyl. „I kdyby se klienti tohoto inzerenta dostali do České republiky jako tzv. legální migranti, nic jim nebrání podat zde žádost o azyl. Podstatné pro ně je, že se sem dostanou,“ říká Kotzian. Tento fakt podle něj zásadně mění pravidla hry a může otevřít vrátka dalšímu nárůstu žádostí o mezinárodní ochranu, a tedy i dalšímu zatížení azylového systému.

Varování před důsledky migračního paktu

Kotzian dlouhodobě kritizuje migrační pakt Evropské unie, který podle něj zavádí povinnou solidaritu mezi členskými státy. Ta v praxi znamená, že i státy, které dosud migranty téměř nepřijímaly, budou muset ročně poskytnout určitou část tzv. solidárních příspěvků – tedy buď přijmout migranty, nebo zaplatit kompenzace. „Jinak řečeno, v migračním paktu povinné kvóty jednoznačně jsou,“ upozorňuje Kotzian s tím, že jde jen o jinou formu nuceného přerozdělování.

Facebook Robert Kotzian

Iluze ochrany díky ukrajinské výjimce

Česká republika si při vyjednávání paktu vymohla tzv. ukrajinskou výjimku, podle které by měly být solidární příspěvky sníženy pro země s vysokým počtem držitelů dočasné ochrany. Podle Kotziana však tato výjimka neposkytuje žádnou reálnou ochranu před relokací migrantů. Je totiž závislá na složitém systému kritérií a navíc se každoročně přehodnocuje. Kotzian tuto výjimku nazývá „šidítko pro občany“ a tvrdí, že má pouze vyvolat dojem, že se Česka nová pravidla nedotknou.

Vnitro zlehčuje, ale fakta mluví jasně

Kotzian se také ironicky vyjadřuje k postoji českého Ministerstva vnitra, které podle něj dlouhodobě tvrdí, že žádní migranti do země ve větší míře nepřicházejí. „Jsou to ti, o kterých Ministerstvo vnitra tvrdí, že neexistují, takže není důvod se povinných offsetů bát,“ poznamenává s nadsázkou. Ve skutečnosti ale podle něj situace není tak růžová, jak se mnohdy prezentuje, a ignorování tohoto problému může mít dlouhodobé následky.

Facebook Robert Kotzian

Migrační vlna není jen tranzitní

Dalším z častých mýtů, které Kotzian vyvrací, je představa, že Česká republika slouží migrantům pouze jako tranzitní země. Podle něj už to dávno neplatí. Stále více cizinců zde žádá o azyl, zůstává v zemi nebo využívá systémových mezer k trvalému usídlení. Podle právníka je naivní domnívat se, že nás důsledky evropské migrační politiky nezasáhnou, a apeluje na veřejnost i politiky, aby tuto realitu neignorovali.

Kde jsou bezpečnostní složky a média?

Kotzian klade otázku, zda si české bezpečnostní složky situaci s arabskými inzeráty vůbec uvědomují. „Jen by mě zajímalo, co o tom vědí naše bezpečnostní složky, a pokud o tom vědí, co s tím dělají?“ ptá se otevřeně a dodává, že nevěří, že by o celé věci informovala veřejnoprávní média. Celý případ podle něj poukazuje nejen na bezpečnostní rizika, ale i na nízkou ochotu veřejných institucí otevřeně informovat o citlivých tématech souvisejících s migrací.

Zdroj: ParlamentniListy.cz

Reklama