Policie rozvířila politické vody tím, že navrhla obžalovat předsedu SPD Tomia Okamuru a samotné hnutí. V článku se dozvíte, proč přesně může tento krok vést až k bezprecedentnímu zákazu činnosti celé parlamentní strany. Jaké konkrétní billboardy vzbudily tak silnou reakci orgánů činných v trestním řízení, co říká Okamura a jaké důsledky by mělo případné odsouzení? Čtěte dál, celá kauza má potenciál stát se jedním z největších politických střetů současnosti.
Policie podala návrh na obžalobu
Policie ukončila vyšetřování a odeslala státnímu zástupci návrh na podání obžaloby proti Tomiu Okamurovi a jeho hnutí SPD. Podle informací, které přinesl server Seznam Zprávy a potvrdil je obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek, se jedná o jednu fyzickou a jednu právnickou osobu. Pokud státní zástupce návrh přijme, Okamurovi může hrozit až tři roky vězení za podněcování k nenávisti. Hnutí jako právnická osoba by pak čelilo daleko tvrdším sankcím.
Kontroverzní kampaň s urážlivými motivy
K celému zásahu policie vedla loňská kampaň před krajskými a senátními volbami. Na billboardech SPD se objevily fotomontáže lidí tmavé pleti doplněné provokativními a urážlivými hesly. Podobné materiály se objevily i v kampaních Trikolory nebo hnutí PRO. Hesla jako „chirurgové z dovozu“ nebo tvrzení, že „vláda vyrábí víc hnoje než dobytek“, vyvolala vlnu pobouření a také právní reakci.
Okamura obviňuje vládu
Tomio Okamura na postup policie reagoval obviněním vlády z manipulace a účelového tažení proti opozici. Pro server iDNES.cz uvedl: „Fialova vláda se snaží zmanipulovat volby.“ Následně ve svém dalším vyjádření napsal: „Jde o snahu premiéra Fialy a ministra vnitra Rakušana o kriminalizaci opozice. Fialova vláda se snaží zmanipulovat volby ve svůj prospěch, aby se za každou cenu udržela u moci.“
Možné dopady na SPD
Pokud by soud uznal SPD vinným, mohlo by to mít pro stranu dalekosáhlé následky. Zákon totiž umožňuje udělit trest nejen ve formě pokuty, ale také v podobě zákazu činnosti až na dvacet let. Takový verdikt by znamenal zásadní omezení činnosti jedné z parlamentních stran, což v historii České republiky zatím nemá obdoby.
Podnět podal radní Jiří Pospíšil
Trestní oznámení, které spustilo celý proces, podal pražský radní pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09). Uvedl, že ho na kampani SPD pobouřilo zejména podněcování k nenávisti a hanobení národa a rasy. Právě tyto prvky byly podle něj v rozporu s právním řádem a lidskou důstojností.
Opozice se cítí být terčem
SPD se brání a tvrdí, že jde o cílený útok na opozici. V podobném duchu mluví i další představitelé alternativní scény, kteří vnímají současnou politiku vlády jako zastrašovací taktiku. Argumentují, že svoboda projevu je ohrožená a že se jedná o účelovou kriminalizaci politické soutěže.
Následky mohou přesáhnout soudní síň
Celá kauza má potenciál přerůst do širšího politického konfliktu. Pokud se podaří prokázat vinu, může to vést k přehodnocení volebních strategií i kampaní napříč celým politickým spektrem. Stejně tak ale může posílit argumenty těch, kdo varují před údajnou cenzurou a potlačováním opozičních hlasů.
Rozhodnutí zatím nepadlo
Jak upozornil státní zástupce Jan Lelek, soudní rozhodnutí zatím nepadlo a celá věc je stále ve fázi posuzování. Nicméně samotný fakt, že policie považovala důkazy za natolik silné, aby doporučila obžalobu, značí, že jde o mimořádně vážný případ. Výsledek může mít dlouhodobý dopad na českou politickou scénu i hranice přípustnosti politického projevu.
Zdroj: iDNES.cz