Stačilo by málo a mělo to fatální následky! Místo toho vzniklo umělecké dílo! Co udělal tento muž? Vzal rozžhavený hliník a začal ho lít do mraveniště. Co se stalo potom? To zaujalo nejenom jeho, ale každého kdo viděl video

Není deratizace jako deratizace – o tom ví své i umělci z Anthill art. Tito lidé likvidují vysoce nebezpečný druh mravenců tak, že do jejich mraveniště nalijí několik litrů horkého, roztaveného kovu. Je to všechno, jen ne bezpečné. K úrazu může dojít kdykoliv – ale výsledek je dechberoucí.

Nový druh umění

Umělci, kteří se shromažďují pod značkou Anthill art, přišli s novým způsobem tvorby nádherných sošných děl, a dokonce o svojí práci publikují videa.

Jejich postup je jednoduchý, ale poměrně nebezpečný. Nejdříve musí najít mraveniště, které vyhovuje jejich pravidlům. Mraveniště by mělo být:

Čtěte také: Lékaři varují: Toto nám skutečně hrozí, pokud budeme často užívat antibiotika. Pokud se dá, vyhněte se jim obloukem!

  • prázdné
  • nebo patřící invazivnímu druhu mravenců

Mezi nejnebezpečnější druhy mravenců patří ohniví mravenci – a na ty se umělci specializují především. Tito zákeřní mravenci nejsou nebezpeční jen pro ekosystém, ale dokonce i pro člověka. V českých končinách se naštěstí nevyskytují, ale např. v Americe představují skutečný problém.

Ve chvíli, kdy mají vhodné mraveniště, přihází ta náročná část práce – musí připravit 8 kg žhavého a tekutého hliníku. Tento roztavený kov pak nalijí do mraveniště.

Jak vzniká socha

Ve chvíli, kdy začnou lít rozžhavený kov do mraveniště, se zdá, že se nic neděje. To ale netrvá dlouho. Už po chvíli začne z mraveniště stoupat dým a celé mraveniště připomíná malou sopku, která jenom čeká na ničivý výbuch.

Po chvíli se mraveniště začíná zmenšovat a propadat do sebe. Rozpálený kov párkrát zašlehne a kouř stoupá mnohem intenzivněji. Po chvíli se ale reakce utiší. Ve chvíli, kdy je kov bezpečně zpátky v tuhé formě, se mraveniště opatrně vykope.

Zatím to vypadá, že umělci získali jen nevzhlednou hroudu hlíny. Jaké je pak ale divákovo překvapení, když je kov očištěný od hlíny a vyloupne se jeho pravá krása. Tím, jak kov zaplňoval jedinečné mravenčí chodbičky, vzniklo jedinečné dílo – a jeho architektem byl sama příroda.

Věřili byste, jak krásné jsou mraveniště uvnitř?