Chloubou každé ženy jsou její muškáty. Má z nich radost, když jsou hezké, barevné a hlavně zdravé. Hlavně v létě je jim třeba věnovat pozornost a netřeba se spoléhat pouze na jejich samostatnost. V tomto příspěvku najdete ty nejlepší tipy a triky na pěstování muškátů.
Přestože tyto květiny nejsou náročné, třeba jim věnovat stejnou pozornost jako čemukoliv jinému v zahrádce či květináči. Půda ze zahrady jim vyhovuje stejně jako speciální substrát. Na velikost květináče také nejsou náročné. Pokud však chceme, aby měly krásné a husté květy, potřebují něco víc.
Při koupi je důležité všímat si listy květin. Pokud jsou listy zelené a zdravé, Vaše květiny budou kvést dlouho.
Trvalky se stříhají dvakrát do roka. A to na jaře a na podzim. Kromě toho je třeba sledovat i to, zda jsou muškáty táhlé. Každopádně není důležité provádět radikální úpravy.
Stříhají se stonky, které rostou dovnitř. Ty totiž zamezují dýchání rostliny.
Nůžky před použitím nezapomeňte vydezinfikovat alkoholem nebo horkou vodou. Stonky stříháme trochu nad linií listů a místo po odstřižení potřeme uhlím nebo posypeme skořicí.
Nevyhazujte banánové slupky! Ty totiž obsahují důležité látky pro Vaše muškáty. Vysušte je na papíře a rozdrťte. Prach následně vmíchejte do půdy.
Pokud chcete, aby Vaše muškáty rostly do šířky, odstřihněte jejich seschlé a staré stonky.
Nepolévejte je v tom největším teple. Květiny položte na místo, kde budou mít slunce téměř v průběhu celého dne.
Avšak před silným slunečním zářením je ochraňte raději chládkem. Mohly by se jim spálit listy.
Pravidelně je zbavujte suchých listů. Ty totiž zamezují vývoji rostliny a vytvářejí různá plesnivá onemocnění.
Neskladujte své muškáty stále ve stínu. Namísto květů, tak budou produkovat listy, jejichž nadbytek zvyšuje nemocnost rostliny. Muškáty zalévejte ráno nebo večer odstátou vodou. Příležitostně je dobré je i osprchovat. Škůdců se zbavujte přípravky na hmyz a na nemoci jděte prostředky proti plísňovým onemocněním.