Nejnepříjemnější svědění je vždy v dutinách, ať už je to v nose, v krku nebo uších. Podrbat se na těchto místech je prakticky nemožné a snahy o to vedou jen k vygradování svědění. Každý z nás se jistě s tímto problémem setkal a nevěděl si rady, jak se s tím vypořádat. Často se stává, že se tyto nepříjemnosti opakují. Kdy je to ještě v pořádku a kdy už je potřeba vyhledat lékaře? A co vlastně svědění způsobuje?
Nejčastější příčiny svědění v uších
Téměř vždy je na vině nadměrná nebo naopak nedostatečná tvorba ušního mazu, který má za úkol ucho čistit a vyplavovat nečistoty a odumřelé kožní buňky. Jistě máte při svědění nutkání popadnout vatovou tyčinku a pořádně v uchu zarejdit, ale tomu se vyhněte. Můžete si tak přebytečný maz i s nečistotami zatlačit hluboko do ucha, kde napáchá daleko větší škody než pouhé svrbění.
Další příčinou bývá infekce. Ta se většinou projevuje při nachlazení, kdy se bakterie dostávají skrz dutiny i do ucha. Infekci může taktéž způsobit nadměrná vlhkost v uchu, což je častým jevem zejména po dovádění v bazénu nebo na pláži. Pokud se ke svědění přidává výtok a horečka, nechte se pro jistotu zkontrolovat lékařem.
Velmi nepříjemné a intenzivní je svědění v důsledku alergie. Může jít o alergickou reakci na používaný šampon a ostatní vlasovou kosmetiku, nebo o potravinovou alergii. V obou případech je nutné přestat s užíváním nebo konzumací alergenů a navštívit alergologii, kde se zahájí léčba. Zvukovod si můžete poškodit i manuálně, a to nesprávným čištěním. Ucho by se mělo čistit jen na místech, která jsou viditelná, nikoliv zaváděním vatových tyčinek dovnitř. Mohou tak snadno vznikat oděrky, které jsou náchylné k infekci, načež vzniká nepříjemné svědění.
I domácí léčba je účinná, jen to s ní nepřehánět
Je samozřejmé, že pokud svědění přetrvává delší dobu, je chronické, vyskytuje se při něm výtok nebo dokonce krev, je nutné vyhledat lékaře. Pokud nepociťujete žádný z uvedených příznaků, můžete vyzkoušet několik receptů na domácí vyčištění uší. K tomuto účelu je vhodné použít přírodní olej (kokosový, olivový, tea tree, nebo klasický stolní). Čajovou lžičku oleje zahřejte na příjemnou teplotu a nakapejte pomocí kapátka do ucha. Po dvou minutách hlavu nakloňte, aby se olej dostal ven. Ucho otřete jen zvenku. Stejně dobré účinky má aloe vera – zázračná hojivá rostlina. Nakapejte pár kapek do uší a nechte chvilku působit. Poté opět vysušte pouze povrch ucha.