Dramatický konec generálního ředitele Jana Součka šokoval nejen pracovníky České televize, ale i širokou veřejnost. Po roce a půl ve funkci musel skončit, a to s velmi vážným vysvědčením. Patnáct ze sedmnácti členů Rady ČT hlasovalo pro jeho okamžité odvolání. Mezi důvody radní uvedli opakované porušení zákona, zmatečnou personální politiku i údajné vyhrožování zrušením televizních kanálů. Souček s rozhodnutím nesouhlasí, ale prohlásil, že ho respektuje.
Mimořádné jednání plné emocí
Mimořádné zasedání Rady ČT se proměnilo v nervózní a místy velmi ostré střetnutí. Hned na začátku si radní odsouhlasili harmonogram, ve kterém byl pro Součka vyhrazen dvacetiminutový prostor na vyjádření. Ten obvinil jednoho z radních, Pavla Matochu, že se ho pokusil prostřednictvím bývalého zaměstnance vydírat. „Jakýkoliv obsah SMS sdělení byl vyjádřením osobních názorů a postřehů,“ reagoval Matocha a jakékoliv obvinění odmítl jako smyšlené.
Citlivá obvinění a ostré výroky
Napětí mezi Součkem a radními vyvrcholilo během jeho projevu. Detaily o údajném vydírání, ve kterém figuroval poradce ČT Ondřej Stejskal, rozbouřily emoce. Souček tvrdil, že informace zveřejnil až po dokončení legislativního procesu tzv. velké mediální novely, aby neovlivnil situaci kolem veřejnoprávních poplatků. Matocha však na jednání uvedl: „Obvinění generálního ředitele, že jsem ho měl vydírat, jsou lživá.“ Spor se tak dostal do veřejného prostoru v plné síle.
Slíbené výhody a morální střety
Do Součka se pustil i moderátor XTV a člen rady Luboš Xaver Veselý. Ten veřejně přiznal, že mu Souček údajně nabídl výměnou za podporu ve volbě generálního ředitele konkrétní změny v programu. „Honzo, nelži! Všichni vědí pravdu. Chtěl jsi po mně podporu při hlasování o generálním řediteli, a slíbil jsi mi za to body programu,“ uvedl Veselý. Mezi „slíbenými“ body mělo být například zrušení pořadu Václava Moravce nebo obnovení kanálu ČT3.
Napjatá atmosféra v ČT i mimo ni
Souček se stal terčem kritiky nejen ze strany rady, ale také veřejnosti a občanských iniciativ. Milion chvilek pro demokracii vyzval k jeho odvolání s odkazem na poškozování důvěryhodnosti veřejnoprávní televize. Filozof Václav Němec uvedl: „Jan Souček dlouhodobě poškozuje důvěryhodnost, nezávislost a kvalitu vysílání České televize.“ K výzvě se připojili i další veřejně známé osobnosti. Výhrady mířily zejména na rušení pořadů jako Fokus Václava Moravce nebo Reportéři ČT.
Neústupný do poslední chvíle
Přestože tlak sílil, Souček ještě v březnu odmítl odstoupit. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že televize pod jeho vedením dosáhla dobrých výsledků, a odstoupení by podle něj znamenalo destabilizaci před nadcházejícími volbami. Tvrdil, že výtky ze strany rady jsou neopodstatněné a nespravedlivé. Na odpolední tiskové konferenci po svém odvolání zopakoval: „Rozhodnutí rady respektuji, ale s důvody nesouhlasím.„
Kdo Součka nahradí
Dočasným vedením České televize byl pověřen Michal Fila, dosavadní šéf divize Korporátní služby. Nového generálního ředitele zvolí rada 18. června. Mezi jmény, o kterých se spekuluje, figuruje například Petr Mrzena, Milan Fridrich nebo bývalý moderátor Jakub Železný. O post se hodlá ucházet také šéfka dozorčí rady Czech News Center Libuše Šmuclerová. Předseda rady Karel Novák očekává silnější konkurenci než při předchozí volbě.
Třetí pád v historii
Jan Souček se stal teprve třetím generálním ředitelem České televize, kterého rada během výkonu mandátu odvolala. Stejný osud dříve potkal Dušana Chmelíčka a Jiřího Balvína. Další ředitelé – Jakub Puchalský a Jiří Hodač – rezignovali pod tlakem. Souček však na svou pozici do poslední chvíle nehodlal rezignovat a své odvolání bral jako nespravedlnost. Jeho konec tak otevřel novou kapitolu v dlouhodobě napjatých vztazích uvnitř vedení ČT.
Zdroj: Blesk.cz