Říká se, že prát umí každý. Od té doby, co kameny v řece a valchy v neckách vystřídaly automatické pračky, se praní nikdo příliš nevěnuje. Výsledek je vždycky uspokojivý i s minimální námahou a úsilím. Existují ale speciální kouzla, díky kterým bude vaše prádlo mnohem čistší a svěžejší. S jejich pomocí můžete při praní i ušetřit. Už jste zvědaví?
Vylepšené praní s alobalem
Už se vám stalo, že jste vytáhli z pračky prádlo obalené rozmočeným kapesníkem, vlasy nebo látkovými žmolky? Vsadíme se, že ano a pokud ne, jistě máte styky s ďáblem. I bez pekelné protekce ale dokážeme vaše prádlo těchto nečistot zbavit a nemusíte k tomu mít ani žádné zvláštní vybavení. Stačí vzít roličku alobalu a vytvořit si dvě tři středně velké koule, které se vejdou do dlaně. Ty pak přidejte do bubnu společně s prádlem. Hliníková fólie eliminuje statickou elektřinu, která způsobuje nalepení nečistot na prádlo.
Káva oživuje černou
Uvařte si kávu a nalijte ji do pračky. Vážně, neděláme si legraci. Odvar z pražených kávových zrn dokáže totiž přirozeně oživit černé oblečení, které má jinak při praní tendenci postupně blednout. Nemusíte proti tomu používat předražené chemické prací prostředky z obchodu a vážně si vystačíte s tureckou kávou. Je to snadné, levné a účinné. A navíc káva zanechává příjemnou tajemnou vůni. Stačí přidat jeden šálek do závěrečného máchání.
Látkové sáčky ochrání citlivé prádlo
Pokud se obáváte o ztrátu ponožek do páru nebo byste rádi ochránili krajkové prádlo, které se vám ale nechce prát v ruce, bez obav je hoďte do pračky. Nejdříve je ale uzavřete do látkového sáčku, který prané oděvy ochrání před poškozením a přirozeně i před ztrátou. O kvalitu praní se bát nemusíte, oblečení bude dokonale čisté i při praní v sáčku. Namísto látkového sáčku můžete stejně dobře použít také třeba povlak na polštář nebo uzavíratelnou látkovou tašku.
Vyprat chce i pračka
Mnoho lidí to nedělá, ale také pračka potřebuje pravidelně umýt od nečistot, aby zanechávala prádlo čisté a voňavé. Nemusíte se ale obávat nějakého složitého rozebírání, to vůbec není nutné. Stačí jednou do měsíce šuplíček namísto prášku naplnit kyselinou citrónovou a zapnout pračku na prázdno. Použijte program, který pere na 90°C. Díky tomu se všechny hrubé nečistoty rozpustí a buben pračky se zároveň vydezinfikuje od mikrobů, které se v ní přirozeně usídlují. Uvidíte, že výsledek praní pak bude mnohonásobně lepší.