Kardiovaskulární onemocnění je často spojováno s nezdravým životním stylem, postihuje muže i ženy bez rozdílu. Jen ve Spojených státech zemře ve spojitosti s kardiovaskulárními chorobami více než 610 tisíc lidí ročně. Ani v České republice nejsme tomuto fenoménu ušetřeni, i u nás je kardiovaskulární onemocnění hlavní příčinou úmrtí. Právě proto by se neměly podceňovat varovné signály těla, které naznačují, že srdce nefunguje, jak má! Přinášíme nejčastějších osm příznaků, které by vás měly přimět k návštěvě lékaře.
#1 Bolest v pažích
Nejčastěji pociťují muži bolest v levé paži, případně v obou pažích těsně před infarktem. Obdobně u žen byla pozorována bolest lokte. Srdce totiž vysílá varovné signály do míchy, která je centrem nervů, to je matoucí pro mozek, který se domnívá, že skutečným zdrojem bolesti je ruka. Realita je však zcela jiná.
#2 Dlouhodobý kašel
Kašel vzniká z mnoha různých příčin, na vině mohou být také kardiovaskulární choroby. Dlouhodobý kašel, případně kašel s příměsí krve, je projevem srdečního selhání. Dalším závažným příznakem je dušnost.
#3 Úzkost
Četné studie dokazují, že lidé trpící extrémně těžkou úzkostí jsou náchylnější k srdečním onemocněním. Úzkost může vycházet ze stresu, ale může být způsobena také panickou poruchou nebo fobiemi. Důsledkem úzkosti mohou být srdeční tachykardie, zvýšení krevního tlaku nebo snížení srdeční frekvence.
#4 Oteklé nohy, kotníky nebo chodidla
Srdeční selhání může způsobovat také hromadění tekutin v těle a z toho vyplývající otoky nohou a chodidel. Edém se může vyskytnout nejen u pacientů s kardiovaskulárními chorobami, přesto je to příznak srdečních potíží, na který byste si měli dát pozor.
#5 Nechutenství a nevolnost
Mnoho pacientů se srdečními chorobami trpí nechutenstvím, které hraničí s anorexií, nebo nevolnostmi vycházejícími z hromadění tekutin v játrech a střevech. Narušené trávení způsobuje také bolesti břicha, v tomto případě je nutné vyhledat včasnou lékařskou pomoc.
#6 Kožní vyrážky a neobvyklé kožní skvrny
Dvě různé vědecké studie také dospěly k názoru, že vysoké riziko ekzému a pásového oparu jsou příznakem srdečních chorob. U pacientů s ekzémem byla o 48 % vyšší pravděpodobnost, že budou trpět vysokým krevním tlakem a o 29 % vyšší, že budou mít vysoký cholesterol. U pacientů s pásovým oparem je riziko infarktu dokonce o 59 % vyšší než u pacientů, kteří pásový opar neprodělali.
#7 Závratě a mdloby
Závratě, mdloby nebo ztráta vědomí jsou velmi častými příznaky onemocnění srdce. Může se totiž jednat o blokování průtoku krve z důvodu ucpané tepny. Pokud tedy pociťujete dušnost ve spojení se ztrátou vědomí, na nic nečekejte a vyhledejte lékařskou pomoc.
#8 Bledá nebo namodralá kůže
Také bledost může znamenat nedostatečný průtok krve nebo srdeční onemocnění. Bledost z důvodu špatného prokrvení se může objevit po celém těle, ale také jen na jedné končetině. V tomto případě se může jednat o zhoršení krevního oběhu, kdy se životně důležitým orgánům nedostává kyslík. Bledost však nemusí mít vždy spojitost jen s onemocněním srdce, může se také jednat o anémii.
Klíčová je prevence
Těchto osm varovným příznaků je nejčastějších u srdečních chorob, nemusí se však vyskytovat u každého. Také pamatujte, že kardiovaskulárním chorobám lze předcházet zdravým životním stylem. Správná životospráva a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu pomohou ochránit srdce a cévní systém. Také je důležité vyhýbat se kouření nebo nadměrné konzumaci alkoholu.