Spálení od slunce je v létě velmi časté. Určitě postihne každého nejmíň jednou. Spálení od slunečního záření vám nejen že poškodí pokožku, ale také vám zabraňuje v běžném opalování a celé dny kvůli němu máte pocit neústupného pálení. Je proto dobré se prevenčně mazat opalovacími krémy, aby k něčemu takovému nedošlo. Pokud se tak již ale stane, měli byste si postiženou část pokožky ihned namazat krémem po opalování, aby vám kůže co nejrychleji zhnědla a nenastala dermatitida, nebo krémem na spáleniny, aby se vám zmírnila bolest a kůže se dříve zahojila. V tomto článku pro vás máme tři super recepty na to, jak si spálenou pokožku vyléčit.
Kožní potíže
Od spálení sluncem se objevuje zhruba tři až šest hodin po vystavení kůže slunci dermatitida. Jasné zarudnutí, pálení a bolest, jsou příznaky dermatitidy. Tvoření menších či větších puchýřů, jenž mohou praskat a tvořit tak vlhké epiteliální defekty, je příznakem dermatitidy v těžší formě. Příznaky silného spálení od slunečního svitu mohou být doprovázeny malátností, nevolností, a dokonce i zvracením. Pozdější škodlivé účinky slunečního svitu se většinou projevují měsíce až roky po vystavení své kůže sluníčku. A proto, aby se nic takového nestalo, tu pro vás máme tři recepty, které účinně ošetřují spáleniny.
- Bramborová hmota
- Jedlá soda nebo kukuřičný škrob
- Jablečný ocet
Po hlubším spálení se také mohou objevit pihy a drobné pigmentové skvrny, které na kůži přetrvávají dlouhou dobu. Na místě spálení může vzniknout hnědá skvrna s ostrými okraji, ta na kůži zůstává po fototoxické dermatitidě. Předčasné stárnutí kůže, fotoaging, způsobuje například dlouhodobé vystavení slunečnímu záření, časté opalování na prudkém slunci, práce na slunci. Zhoustne epiderm, vysuší se, stane se hrubě taktilním a pomačkaným. Zviditelní se malé světlé nebo hnědé skvrny a vazodilatace. Mimo to se mohou objevit i různé kožní výrůstky.
Recepty na ošetření spálenin
K vytvoření bramborové hmoty potřebujete pouze dvě brambory, struhadlo, mixér nebo nůž a gázu. Umyjte brambory, oloupejte je, nakrájejte a dejte do mixéru. Když bude směs moc hustá, přilijte trochu vody a znovu nechte mixovat. Vzniklou hmotou pomažte spálené místo a obvažte ho. K dalšímu receptu potřebujete jen jedlou sodu nebo kukuřičný škrob. Sáček jednoho z těchto produktů smícháte se studenou vodou, díky čemuž získáte pastovitou směs. Naneste ji na postižené místo a až odezní pálení, tak ji omyjte. Ke třetímu, a zároveň poslednímu, receptu, který pro vás v tomto článku máme, budete potřebovat jeden šálek jablečného octa, jednu sprejovou láhev a vatový tampónek. Naplňte sprej jablečným octem a nastříkejte ho na spálenou kůži. Až vám to začne být nepříjemné, otřete pokožku odličovacím tampónem. Nechte ji samostatně uschnout a neoplachujte ji.