Zkuste si představit, že vám vaše malé dítě řekne, že v noci slýchává hlasy. Zatímco vy spokojeně spíte, k dítěti někdo mluví, což dítě samozřejmě velmi vyděsí. S největší pravděpodobností bude vaše reakce stejná jako u většiny rodičů. Řeknete mu, že k němu nikdo nemluví a jasně mu ukážete, že nikde v pokoji se žádné příšery neschovávají. To dítě uklidní a vy budete mít klid. Ne ovšem vždy si děti musí vyloženě vymýšlet. Důkazem je tento krátký příběh.
Chlapec slyší hlasy
Ve americkém městě Washington se v nedávné době odehrál velmi prapodivný případ. Spokojená rodina s malým chlapcem si žila ve svém krásném domě. Jednou malý chlapec přišel a sdělil rodičům velmi zajímavou zprávu. V noci k němu někdo mluvil a on měl velký strach, protože nevěděl, odkud hlasy přicházejí. Jeho rodiče, Jay a Sarah, si v tu chvíli mysleli, že si chlapec vymýšlí, a proto mu nevěřili.
Zanedlouho ovšem poznali celou pravdu. Za vším totiž stál cizí člověk, kterému se podařilo narušit frekvenci elektronické chůvičky, kterou měl chlapec v pokoji umístěnou. Během noci tak k němu promlouval velmi zvláštníma a strašidelným hlasem. Hlas říkal například tato velmi stresující slova: „Probuď se chlapče, táta tě hledá.“.
Táta tě hledá!
Události se opakovaly, a tak se rodiče rozhodli, že si to v noci prověří. Když vešla maminka do pokoje syna, elektronická chůvička s kamerou pro noční vidění se otočila směrem k ní. V tu chvíli zazněl hlas znovu: „Podívejme se, kdopak to přišel.“
Rodičům bylo v tu chvíli jasné, že elektronická chůvička sloužila jako sledovací zařízení a rozhodli se proto obrátit na jejího výrobce. Důkladná kontrola došla k závěru, že vše řídila aplikace na vzdáleném smartphonu či notebooku, kterou mohl někdo bez problémů do chůvičky instalovat. Tento případ ovšem není jediný.
Cizí člověk v domě
V Minnesotě se odehrál podobný případ s elektronickou chůvičkou. Rodiče malého dítěte našli jeho fotografie umístěné volně na internetu. Věděli ovšem, že ani jeden z nich je nepořizoval, natož aby je umisťoval na internet. Do zařízení se opět vloupal někdo zvenčí.
Z hlediska bezpečnosti se tedy doporučuje tato zařízení nepoužívat nebo pravidelně měnit hesla a aktualizovat software. Nikdy totiž nevíte, kdo se k vám může virtuálně vloupat.