Matka nemocného syna se rozhodla využít poslední možnost na jeho záchranu a bez váhání kývla na transplantaci jater. Tento zákrok je velmi složitý a dárce orgánu může rovnou ohrozit na životě. Jenže jakmile jde o život vlastního dítěte, jdou obavy stranou a matka ani na vteřinu neváhala. Celý proces byl velmi dramatický a navíc u transplantací se nikdy vlastně neví, jestli byl celý proces úspěšný.
Virová hepatitida
Za všechno mohla nákaza virovou hepatitidou, kterou malý Jake pravděpodobně chytil ve škole. Zpočátku se zdála klasická léčba účinná, ale později se objevili komplikace a běžné léky nepomáhaly. Nakonec se začal jeho stav natolik zhoršovat, že to vyžadovalo převoz do nemocnice pro maximální péči a podporu přístrojů. Tehdy lékaři sdělili rodičům nepříjemnou zprávu, že zdravotní stav jejich syna není vůbec příznivý a pro jeho další spokojený život je nevyhnutelná transplantace jater.
Dlouhá a náročná operace
Jak už to tak bývá, hepatitida postihuje právě játra, která může až úplně poničit. Pokud se tak stane, je nutné využít možnost transplantace, kdy je tkáň ze zdravého dárce přenesena do nemocného člověka. Problém však většinou spočívá v kompatibilitě, která je běžně nejlepší u přímých rodinných příbuzných. Volba tak padla na matku, která splňovala všechny parametry pro transplantování jater jejímu malému synovi, kterému bylo v té době pouhých 6 let.
V rámci operace, která trvala celých dvanáct hodin a byla výzvou i pro zkušené doktory se lékařům nakonec povedlo transplantovat 20 procent jater od matky. Následné zotavení je navíc složité pro oba zúčastněné a rekonvalescence trvá zhruba šest týdnů, během kterých se matka nemůže plně starat ani o své další dvě děti, kterým je 7 a 3 roky. Záchrana syna za to však rozhodně stojí a jde o jasnou prioritu, pro kterou matka vydržela i takovou náročnou operaci.
První dny po transplantaci
Protože je každá transplantace skutečně náročným procesem, je nesmírné důležité nic nepodcenit. Z toho důvodu bude malý Jake již celý život brát léky, které budou jeho tělu pomáhat lépe přijmout játra od jeho matky. V prvních dnech po operaci to však naštěstí vypadalo velmi slibně, takže je značná naděje, že se celý proces povedl. Jde o jasný příklad, že rodina je občas skutečně k nezaplacení.
Zákeřná žloutenka
Nákaza žloutenkou, která je označována hlavně jako nemoc špinavých rukou bohužel není ani v dnešní době očkování nic výjimečného. Stále se objevuje poměrně hodně případů, kdy někteří z nich mohou mít i těžší a komplikovanější průběh. V konečném důsledku může onemocnění skončit jako v tomto případě, kdy je nutná transplantace jater kvůli jejich příliš silnému poškození, což může být způsobeno mimo jiné i pozdním zahájením správné léčby.