Pusťte se do pečení lahodného, křupavého chleba podle osvědčeného a velmi jednoduchého receptu. Těsto si připravíte s předstihem, nezabere mnoho času. Můžete si být jistí, že tento chléb nebude obsahovat žádné umělé přísady nebo konzervanty, navíc do něj můžete přidat například semínka podle své libosti. I pokud ale nebudete přidávat nic, zmizí ze stolu rychleji, než se nadějete. Co budete potřebovat?
Jen 4 základní ingredience
- 3 hrnky mouky
- Půl lžičky sušeného droždí
- 1,5 hrnku vody
- 1,5 lžičky soli
Mouku důkladně promícháme se solí a droždím. Zalijeme vodou a dobře zpracujeme na vláčné těsto. Poté necháme zhruba 12 hodin kynout, je tedy ideální připravit těsto navečer a nechat kynout přes noc na teplém místě zakryté čistou utěrkou. Textura těsta nebude odpovídat klasickému hnětenému kynutému těstu, to ale vůbec nevadí.
Po vykynutí vyklopíme těsto z mísy, posypte ještě trochou mouky a mírně prohněteme. Poté opět přikryjeme utěrkou a necháme znovu kynout, tentokrát alespoň 30 minut. Ideální je ale nechat těsto kynout dvě hodiny, aby se dostatečně provzdušnilo. Troubu předehřejeme na 250 °C a připravíme si oválnou mísu vhodnou na pečení.
Upéct můžete i víc bochníků
Po druhém kynutí těsto vložíme do připravené mísy, která by měla být mírně nahřátá. Pečeme přikryté 35 minut, poté dalších 15 minut odkryté. Těsto je také možné rozdělit na 3–4 stejné bochníky a upéct v oddělených mísách, čímž se výrazně zkrátí doba pečení. Malé bochníky jsou totiž upečené za 30 minut a bez přikrytí.
Upečený chléb necháme chvíli vychladnout, než ho začneme krájet. Kůrka by měla být krásně křupavá, zatímco střed chleba nadýchaný a měkký. Do těsta můžete před prvním kynutím přidat například lněná, dýňová nebo slunečnicová semínka. Podávat chléb můžete jen tak, případně namazaný bylinkovým máslem, džemem či domácí paštikou. Určitě s ním zabodujete před každou návštěvou.