Velitel ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov šokoval během svého setkání s americkým zmocněncem Keithem Kelloggem v Kyjevě. Vysokému představiteli Spojených států předal důvěrné dokumenty, které prý odhalují dalekosáhlé plány Ruska až do roku 2036. Nejde přitom jen o Ukrajinu – podle Budanova Kreml plánuje rozšířit agresi i proti státům NATO.
Odhalení budoucích kroků Ruska
Kyrylo Budanov, generálporučík a šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR, podle svých slov odhalil Spojeným státům kompletní scénář plánů Ruska na více než deset let dopředu. Mezi nejzávažnější tvrzení patří informace o přípravách na ozbrojený konflikt s členskými státy NATO. „Americká strana byla seznámena s plány agresorského státu Ruska do roku 2036 jakožto i s údaji o přípravách Kremlu na ozbrojený konflikt nejen proti Ukrajině, ale i proti zemím NATO,“ uvádí rozvědka na síti Telegram. Pokud se tato slova potvrdí, znamenalo by to, že Evropa může čelit nebezpečí mnohem většímu, než se dosud domnívala.
Klíčové setkání v Kyjevě
Keith Kellogg, zvláštní zmocněnec USA pro Ukrajinu, přicestoval do Kyjeva v pondělí a setkal se s nejvyššími představiteli ukrajinského bezpečnostního sektoru. Na jednání se sešli Budanov, také jeho zástupce Vadym Skibickyj a vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. Jednání vedl ministr obrany Rustem Umerov. Cílem bylo nejen analyzovat současný vývoj války na Ukrajině, ale především varovat před hrozbami budoucnosti.
Spojené státy zintenzivní pomoc
Během diskuse se rovněž řešila nová dohoda amerického prezidenta Donalda Trumpa s NATO, která má výrazně zefektivnit a urychlit dodávky zbraní na Ukrajinu. Americká strana podle informací z jednání plánuje posílit podporu nejen politicky a ekonomicky, ale zejména vojensky. „S podporou Spojených států jsme však schopni zastavit Rusko a zneškodnit jeho vojenský potenciál,“ prohlásil Budanov.
Ambice Kremlu přesahují Ukrajinu
Ukrajinské vedení zdůraznilo, že ruská agrese rozhodně nekončí na jejich hranicích. „Imperiální ambice Kremlu se neomezují pouze na Ukrajinu, zahrnují celou Evropu,“ varoval Budanov. Z jeho pohledu se jedná o dlouhodobý strategický plán, jehož hlavním cílem je destabilizace Západu a narušení evropské bezpečnostní architektury. A právě proto je podle něj klíčové, aby se Západ postavil této hrozbě společně a rozhodně.
Hrozba útoku na NATO
Podle Budanova není útok na země NATO jen vzdálená možnost, ale reálný scénář, který Moskva už aktivně připravuje. Pokud by se Rusku podařilo ovládnout Ukrajinu, další na řadě by podle něj mohlo být například Polsko. Tato slova nejsou výkřikem do tmy – podobná varování už dříve zazněla i z úst generálního tajemníka NATO Marka Rutteho. Ten nedávno upozornil, že Moskva může představovat přímou hrozbu pro alianci již do pěti let.
Síla jako jediný jazyk
Budanov je přesvědčený, že Rusko vnímá pouze jeden způsob vyjednávání – a tím je síla. „Rusko uznává pouze sílu a právě jejím prostřednictvím dosáhneme trvalého míru,“ prohlásil s důrazem na to, že jakékoliv ústupky nebo diplomacie na Kreml nezabírají. V sázce je podle něj bezpečnost celého kontinentu.
Děkovné gesto Americe
Z ukrajinské strany padlo také několik slov díků za dosavadní podporu. Budanov ocenil zejména vojenskou a politickou pomoc, kterou Spojené státy dlouhodobě poskytují. „S podporou Spojených států jsme však schopni zastavit Rusko a zneškodnit jeho vojenský potenciál,“.
Evropa čelí zkoušce
Závěry jednání v Kyjevě znovu otevřely otázku, nakolik je Evropa připravená čelit případnému konfliktu širšího rozměru. Varování od ukrajinské rozvědky, potvrzené i slovy generálního tajemníka NATO, nelze brát na lehkou váhu. Ačkoliv někteří analytici považují podobné scénáře za přehnané, nelze ignorovat, že ruská politika posledních let směřuje k otevřenému střetu se Západem. Zda se podaří včas zareagovat, závisí nejen na strategických rozhodnutích vlád, ale i na jednotě celé aliance.
Zdroj: Novinky.cz