Kefír je mléčný probiotický výrobek, který si můžete koupit v obchodě, ale vyrobit si ho můžete také doma. Je vyrobený z ovčího a kozího mléka. Co všechno kefír obsahuje a proč ho tolik milujeme? Je to dané nejen tím, že pomůže našemu trávení, ale má také další vlastnosti, které naše tělo využije. Pokud si ho navíc vyrobíte doma, budete mít jistotu, že máte doma to nejlepší.
Co všechno v kefíru najdete?
Kefír obsahuje nejen kvasinky, minerály nebo vitaminy, ale najdete v něm také prospěšné bakterie. Všechny tyto látky můžete vašemu tělu pravidelně dodávat. Proteiny obsažené v kefíru jsou dobře stravitelné, takže se nemusíte ničeho obávat. Působí také na náš nervový systém. Jedním hrnkem kefíru do sebe dostanete až 11 g bílkovin! Tím se budete udržovat v kondici.
Kefír je bohatým zdrojem vápníku, poskytne vašemu tělu asi 30 % denní příjmu. Obsahuje také prospěšné bakterie, které naše tělo potřebuje. Pomáhají upravovat trávicí systém, který pak bude správně fungovat. Vitaminy K nebo B12 zase prospívají střevům a právě tyto vitaminy vytváří tělo v kombinaci s probiotiky, které v kefíru najdete. Jaké jsou největší výhody pití kefíru?
Vyčistíte si střeva a zajistíte si pevné zdraví
Kefír vyčistí střeva, dodá tělu bakterie, kvasinky a také vitaminy a minerály. Přirozená mikroflóra bude přirozeně obnovena a díky tomu bude vaše trávení fungovat správně. Působí příznivě na střeva a pomáhá tak snižovat plynatost a nadýmání. Tělo tak celkově bude zdravé a orgány pracovat, jak mají. Prospěšné bakterie a bílkoviny jsou navíc vhodné také pro ty, kteří mají intoleranci laktózy.
Podle studií navíc kefír a látky obsažené v něm vykázaly protirakovinné aktivity, navíc vám pomůže dostat se do stavu, kdy zhubnete a navíc podpoříte svou imunitu. Mezi další výhody pití kefíru pak patří to, že budete mít dostatek energie. Všechno souvisí se vším, a tak díky vitaminům a dalším látkám zlepší například hladinu železa. Kefír funguje jako přírodní lék například pro lidi se srdečními problémy nebo chronickým onemocněním.
Kefírem předejte mnohým problémům
Díky kefíru se zbavíte spousty alergií nebo problémů se střevy. Má také diuretické vlastnosti. Na lidský organismus působí blahodárně a mnoho lidí ho také vyhledává kvůli tomu, že má nízký obsah tuku a dobře se s ním hubne. Pokud ho budete užívat pravidelně, můžete se zbavit například hypertenze. Brali jste v poslední době antibiotika? I v takovém případě se hodí zařadit kefír, protože obnoví mikroflóru. Doporučuje se nejen pro dospělé, ale také pro kojence, těhotné ženy nebo osoby staršího věku. Jestliže vás trápí imunitní systém, díky kefíru si ho zase nastartujete a nemoci se vám budou vyhýbat.
Pomáhá opilým lidem rychle se dostat zpátky do kondice, ale také vás osvěží v parném létě. Výhodou je, že ho mohou užívat také diabetici nebo lidé, kteří mají oslabenou imunitu. Hodí se také proti průjmu a zácpě, a to právě díky tomu, že pozitivně ovlivňuje střeva. Mnoho vědců se shodne na tom, že můžete díky kefíru předcházet vzniku rakoviny.
Kde můžete koupit kefír?
Díky kefíru budete mít pod kontrolou svou váhu, protože jeden hrnek obsahuje pouze 150 kalorií. Jestliže jste se rozhodli zhubnout, pomocí kefíru to můžete dokázat. Existují také nízkotučné varianty tohoto nápoje. Ti, kteří konzumovali kefír pravidelně, podle vědců zhubli o několik kilogramů více než ti, kteří se mu vyhýbali. Kde ale kefír koupit?
Dnes ho najdete v každém obchodě, ale nebylo tomu tak vždy. Můžete si ho snadno vyrobit také doma. Hodí se například do koblih, palačinek nebo se hodí místo jogurtu do dezertů. A jak si ho vyrobit doma? Dejte 50 g kefírových zrnek do skleněné nádoby. Přidejte 1/2 litru mléka a uzavřete víčkem. Nechte pak 24 hodin při pokojové teplotě, a jestli chcete mít kefír řidší, nechte ho stát pouze 12 hodin.
Jak máte kefír rádi? Udělejte si ho podle sebe
Čím déle ho necháte stát, tím bude kyselejší. Záleží tedy na vaší chuti. Nenechávejte ho ale stát déle než tři dny, protože by se mohl zkazit. Nikdy ho nedávejte na přímé slunce. Po několika hodinách nebo dnech ho přepasírujte přes sítko. Kefír je to, co jím proteče. V sítku pak zůstanou zrnka, která můžete použít zase příště. Sklenici po kefíru dobře omyjte a zrníčka zalijte studenou vodou nebo mlékem.
Jak poznáte, že je čerstvý kefír k pití? Semena budou vysoko plavat, ale když se nápoj začne dělat, semínka klesnou na dno, což obvykle trvá jeden nebo dva dny. Mléko se začne dělit od vody. Záleží nejen na tom, kolik máte semínek, ale také na tom, jakou máte teplotu. Podle toho bude trvat, než se kefír vytvoří. Jakmile se tekutina bude oddělovat, je na čase kefír dát do lednice.
Jak můžete skladovat semínka kefíru?
Jestliže máte v mléce semínek příliš, máte na výběr dvě možnosti. Buď je můžete rozdělit do několika sklenic, nebo je dát úplně pryč. Taková situace může nastat během měsíce, jestli kefír budete dělat častěji. Semínka ale můžete také vložit do mrazáku. Pokud chcete, aby byly v původním stavu, stačí nalít malinko mléka a vyměňovat ho. Po 4-5 dnech bude kefír připravený. Někdo ho ale nezamrazuje vůbec.
Výroba kefíru se zdá jako náročný proces, ale pomocí internetu si můžete najít hned několik videí, jak dosáhnout kvalitního kefíru, který vám bude nejen chutnat, ale také bude prospěšný vašemu zdraví. Kefír patří mezi oblíbené mléčné výrobky, které je dobré užívat pravidelně, pokud si chcete udržet dlouhé zdraví. Kromě toho si můžete také udělat domácí máslo nebo sýry.
Zdroj: newsitamea.gr