Některé věci kolem nás bereme automaticky a ani nás nenapadne nad nimi přemýšlet. Když se ale zamyslíme, často zjistíme, že jsou důmyslné a promyšlené. To platí i o toaletách, jejichž dveře nedosahují země. Ve firmách, obchodních domech i veřejných institucích se u kabinek záchodů často objevují dveře, které nedosahují až k zemi. Napadlo vás někdy, proč jsou takto nevrženy? Nás ano. Přinášíme osm důvodů, které nás napadly. Vymyslíte další?
Vidíte, zda je prázdná nebo zda někdo nepotřebuje lékařskou pomoc
První důvod je triviální a napadne asi každého. Když přijdete na toaletu, pohledem na zem lehce zjistíte, jestli je kabinka obsazená.
Druhý důvod by vás ale možná nenapadnul: lidé často odcházejí na toaletu, když se necítí být ve své kůži. Není to příliš rozumné řešení, protože když omdlíte v zamčené kabince, může trvat dlouhou dobu, než vás někdo najde a poskytne vám neprodlenou lékařskou pomoc. Tento problém řeší průzor u země. Pokud v kabince někdo leží na zemi, příchozí ho uvidí a mohou zavolat sanitku a poskytnout pomoc.
Praktické důvody: cena, toaletní papír i větrání
Otevřený prostor je velmi praktický: místnost lépe větrá.
V případě, že se vám zasekne klíč nebo jen dojde toaletní papír či jiné hygienické potřeby, může vám někdo škvírou podat, co je třeba.
Další ryze praktickou záležitostí je fakt, že pokud by v místnosti došlo k prasknutí potrubí, voda by nezůstala stát za zavřenými dveřmi a mohla by volně odtékat i do ostatních prostor.
Průzor ale může upozornit i na různé činnosti, které se na toaletě provádět nemají.
Když uvidíte místo jednoho páru dospělých nohou dva, asi vás napadne, že je kabinka právě využívána jinak, než jaký je její primární účel.
Poslední bod je ekonomický: méně materiálu, nižší cena. Dá se předpokládat, že cena za kratší délku dveří je podstatně nižší než cena za plné dveře.