Vláda varuje před extrémními srážkami: Hrozba povodní, mohou se blížit situaci z povodní 1997 nebo 2002.

Tento týden přináší Česká republika extrémní meteorologické podmínky. Od středy večer až do pondělí rána se očekává přechod studené fronty spojené s tlakovou níží, což způsobí prudké ochlazení, silný vítr a hlavně velmi vydatné a místy až extrémní srážky. Tento vývoj je sledován více než týden a nyní přichází s konkrétnějšími údaji o předpokládaném množství srážek.

Reklama

Přehled očekávaných srážek

Srážková epizoda bude nejintenzivnější od čtvrtečního rána až do pondělního rána, s možností prodloužení. Největší riziko srážek se soustředí na jižní, střední, severní a východní Čechy, Vysočinu a celou Moravu. Předpovědi srážek pro tyto oblasti se pohybují mezi 140–270 mm, v závislosti na přesném umístění tlakové níže. Výrazné množství srážek, a to až 300 mm, se očekává v horských oblastech jako Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Beskydy, kde návětrný efekt způsobí extrémní úhrny.

Reklama

Na ostatním území České republiky, zejména na západě, se očekává menší množství srážek, kolem 30–90 mm. Tento déšť bude mírnější, ale v kombinaci se silným větrem může způsobit problémy v dopravě a infrastrukture.

Riziko pro vodní toky a povodně

Jak se projeví na řekách a říčkách? Přestože současný stav hladin vodních toků je nízký, půda pojme prvních 30–60 mm srážek, poté však dojde k rychlému nárůstu hladin a mnohé řeky dosáhnou povodňových stupňů. Zvláště kritická bude situace na menších tocích a tam, kde se povodí nasycuje rychleji.

Reklama

Velký objem srážek zasáhne také horské oblasti, kde proudění vody do řek bude zrychlené. Odborníci varují, že i když jsou přehrady a vodní nádrže nyní na nízké úrovni, velké množství deště způsobí jejich rychlé naplnění.

Doporučení pro veřejnost

Důrazně se doporučuje sledovat aktuální meteorologické výstrahy a přizpůsobit plány vývoji situace. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) plánuje tiskovou konferenci ve čtvrtek, kde budou upřesněny další detaily. Aneta Beránková, mluvčí ČHMÚ, potvrdila, že situace se může vyvinout podobně jako při povodních v roce 1997.

Lidé v ohrožených oblastech by měli mít připraveny evakuační plány a zajistit své majetky před možnými škodami způsobenými záplavami. Doporučuje se omezit pohyb v blízkosti řek a říček, a řidiči by měli být opatrní při cestování, zejména v oblastech, kde hrozí rychlé zaplavení komunikací.

Počasí v následujících dnech přinese velmi nebezpečné podmínky. Předpokládá se, že extrémní srážky a povodně mohou způsobit významné škody na majetku a infrastrukture, proto je důležité se připravit na případnou evakuaci a dodržovat doporučení úřadů.

Reklama