Kysané zelí by rozhodně nemělo chybět v jídelníčku nikoho, kdo se snaží žít zdravě a svému tělu chce nabídnout jen to nejlepší. Kysané zelí patří díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa mezi nejzdravější potraviny vůbec a nabízí celou řadu výhod. Zároveň je nízkokalorické a téměř bez tuku, takže si jej může dopřát každý, i když je třeba na dietě.
Vyrobte si kysané zelí dle tradiční receptury
Na internetu se jistě dá najít celá řada receptů na kysané zelí. Pokud ale chcete mít skutečně to nejlepší, vyzkoušejte tento tradiční recept. Tímto způsobem se zelí nakládá odpradávna a takto si zachová vůbec nejlepší vlastnosti.
Ingredience
- Hlávka zelí – 1 kus
- Kopr – jeden svazek
- Česnek – 6 stroužků
- Voda – dle potřeby
- Starý chléb – dle potřeby
Jak postupovat?
Na dno sklenice vložte polovinu kopru a navrch naskládejte zelí až skoro do plna. K tomu přidejte 6 stroužků oloupaného česneku a zalijte horkou dobře osolenou vodou. Na úplný vrch dejte zbytek kopru a také kousek chleba. Sklenice pevně uzavřete a dejte bokem. Po jednom dni je nutné chleba vyndat a poté nechat sklenice ještě dva dny zrát na přímém slunci. Následně je třeba proces fermentace ukončit, a to tak, že se sklenice přendá do lednice. Zde sice kvašení stále bude pokračovat, ale jen velmi pomalu čili zelí vydrží v ideální kondici, dokud jej nesníte.
Účinky kysaného zelí
Kysané zelí obsahuje cenná probiotika. Jedná se o prospěšné bakterie ve vašem střevě, které mají zásadní vliv na váš imunitní systém, dobré trávení, střevní mikroflóru a pomáhají také zpracovávat vitamíny skupiny B. Kysané zelí mívá také mírně projímavé účinky a dovede tak úspěšně předcházet zácpě. Trochu kysaného zelí každých pár dní také dovede pomoci s léčbou ulcerózní kolitidy a syndromem dráždivého tračníku. A co víc, pomáhá také proti ekzémům a kožním potížím.
ZDROJ: hobbikert.hu