Václav Vydra, jedna z nejoblíbenějších tváří českého divadla a televizních obrazovek, otevřeně hovoří o své penzi a výši důchodu. Jako člen slavného hereckého rodu, který se věnuje umění již od svých osmnácti let. Vydra očekával, že jeho odchod do důchodu bude finančně komfortnější. Avšak realita se ukázala být poněkud odlišná. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS herec sdílí své zkušenosti a zamýšlí se nad tím, jak český důchodový systém vnímá.
Cesta do důchodu plná překážek
Přestože Václav Vydra působí jako aktivní a stále pracující herec, nedávno dosáhl věku, kdy se mohl rozhodnout odejít do důchodu. Jak sám přiznává, tento krok pro něj nebyl snadný. „Kvůli svému časovému zaneprázdnění jsem si důchod vyběhal až po roce a půl. Ten nedoplatek od státu za tu dobu byl sice příjemný, ale jinak to byl docela smutný pohled,“ říká Vydra.
Jeho slova odráží frustraci, kterou mnoho českých seniorů pociťuje při odchodu do penze. Navzdory celoživotnímu pracovnímu nasazení, nepovažuje výši svého důchodu za odpovídající. „Na to, že jsem pracoval od svých osmnácti let bez přerušení, bych si výši důchodu představoval jinak, ale to bych nesměl pracovat a žít v Čechách,“ dodává herec.
Finanční tíseň a podnikatelské dobrodružství
Finanční situace Václava Vydry byla v minulosti ještě složitější. Po sametové revoluci se herec pustil do podnikání se zbraněmi, což se ukázalo jako riskantní krok. „Kvůli nečekané změně zákonů jsem zbankrotoval a dostal se do dluhů. Dokonce mi byl zabaven i dům,“ vzpomíná Vydra.
Tato obtížná životní etapa ho však nezdolala. Díky své pracovitosti a úspěchu knihy o své matce, legendární herečce Daně Medřické, se mu podařilo vše splatit a dokonce zpětně získat svůj dům. „Jenom se po ní zaprášilo. Byl to takový fofr, že jsem tu půjčku nakonec ani nepotřeboval, a z prodaného nákladu jsme zaplatili tiskárnu. Pak už to byl čistý příjem, který mě v podstatě zachránil a umožnil mi koupit zpátky náš dům, který byl zastavený v bance,“ popisuje Vydra.
Rodinné dědictví a umělecké Geny
Václav Vydra se narodil do slavné umělecké rodiny. Jeho otec Václav Vydra starší a matka Dana Medřická patřili k výrazným postavám české herecké scény. Dědictví tohoto hereckého rodu se odrazilo i v Václavově kariéře.
Po absolvování Pražské konzervatoře se Vydra angažoval v řadě divadelních souborů, od Kladna přes Mladou Boleslav až po pražská Městská divadla. Od roku 1985 je stálým členem Divadla na Vinohradech. Kromě toho hostuje i na dalších pražských scénách, jako je Divadlo Bez zábradlí nebo Hudební divadlo v Karlíně.
Pracovní vytížení a finanční realita
Přestože je Václav Vydra již třetím rokem v důchodu, jeho pracovní nasazení zdaleka nekončí. Herec stále hraje v divadlech, točí filmy a dlouhá léta s manželkou Janou Bouškovou moderuje oblíbený pořad Prostřeno na TV Prima. Navíc se stará o své milované koně a statek, což je podle jeho slov „velmi nákladná záležitost„.
Tato vytíženost má však i svou stinnou stránku. Vydra přiznává, že z výše své penze by nevyžil. „Nic jiného mi ani nezbývá. Musím pořád pracovat, abych uživil sebe i svou rodinu,“ říká herec. Jeho slova jasně ukazují, že ani celoživotní úspěšná herecká kariéra nezaručuje důstojné finanční zabezpečení ve stáří.
Inspirace pro generaci následovníků
Navzdory problémům, kterým Václav Vydra ve svém životě čelil, zůstává optimistickým a nadšeným umělcem. Jeho manželství s herečkou Janou Bouškovou je pro mnohé páry inspirací. Společně moderují pořad Prostřeno a často se objevují i v dalších médiích.
Vydra si také užívá svou vášeň pro koně, kterou se snaží sdílet s veřejností. „Není hezčí pohled na svět, než z koňského hřbetu,“ říká herec a dodává, že s těmito zvířaty dokáže „neskutečné věci„.
Zdroj: cnn.prima.cz