Útok na slovenského premiéra Roberta Fica, ke kterému před nedávnem došlo, šokoval celou zemi. Zpočátku se zdálo, že se jednalo o čin osamělého útočníka, ale nové informace naznačují, že situace může být mnohem komplexnější. Podle vyjádření vysokých státních činitelů existují náznaky, že za útokem stála organizovaná skupina pachatelů, která mohla mít i další plány na obdobné akce.
Tato zjištění vyvolávají mnoho otázek a zvyšují obavy o bezpečnost politiků a veřejných institucí na Slovensku. V tomto článku se budeme podrobně zabývat novými informacemi, které zpochybňují původní verzi případu. Pokusíme se nalézt odpovědi na to, zda se opravdu jednalo o organizované spiknutí.
Původní verze případu: Osamělý útočník
Bezprostředně po útoku informoval ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok, že útočník jednal sám, bez komplice. Tato verze se jevila jako logická, neboť zadržený pachatel, 71letý Juraj Cintula, nejevil známky napojení na nějakou organizovanou skupinu.
Cintula byl krátce po činu zatčen a soudem poslán do vazby. Za pokus o vraždu mu hrozí trest 25 let nebo doživotí. Ministr obrany Robert Kaliňák dokonce uvedl, že útočník byl přítomný i na dvou jiných výjezdních zasedáních vlády. To naznačuje, že zřejmě „čekal na příležitost“ zaútočit.
Nové informace zpochybňují původní verzi
Avšak v dalším vývoji případu začaly vyvstávat pochybnosti o této verzi. Náměstek civilní tajné služby SIS Pavol Gašpar na tiskové konferenci prohlásil, že informace o „osamělém vlkovi“ nemusí být jedinou verzí vyšetřování.
Gašpar uvedl, že slovenské úřady zadržely i dalšího podezřelého. Ten údajně plánoval podobný útok, jaký se odehrál v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Podle jeho slov „tento atentát inspiroval další pachatele i na území Slovenské republiky, kteří se na podobný čin připravovali na našem území„.
Možná role organizované skupiny
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok také připustil, že existuje „verze toho, že se pachatel pohyboval ve skupině lidí, kteří se vzájemně podporovali“. Toto prohlášení naznačuje, že útok na Fica mohl být dílem organizované skupiny, nikoliv jen osamělého jedince.
Navíc Eštok uvedl, že útočník Cintula měl krátce po činu smazanou historii na sociální síti Facebook a „komunikační historii“. To by mohlo svědčit o snaze zamést stopy a skrýt případné kontakty s dalšími osobami.
Zvýšená bezpečnostní opatření
V návaznosti na tyto nové informace slovenské úřady přijaly řadu bezpečnostních opatření. Podle Eštoka policie zvýšila dohled na místa se zvýšeným pohybem lidí a chránění jsou politici, sídla médií i nemocnice.
Ministr obrany Kaliňák také informoval, že se ve středu sejde další bezpečnostní rada státu. Na ni budou řešit aktuální situaci a možné legislativní změny ke zvýšení ochrany osob a institucí.
Hrozba útoků na nemocnice
Gašpar ze SIS navíc varoval před hrozbou útoků na nemocnice. Tato informace ještě více prohlubuje obavy o celkovou bezpečnostní situaci na Slovensku.
Pokud by se ukázalo, že útok na Fica byl skutečně dílem organizované skupiny, mohlo by to znamenat, že slovenské bezpečnostní složky čelí závažnému problému s extremistickými či teroristickými aktivitami. Tato skutečnost by si vyžádala důkladné prošetření a přijetí účinných opatření.
Zdroj: Expres.cz