Tújky jsou populárním zahradním jehličnanem mnoha lidí. Uvidíte je téměř na každé zahradě či zahrádce. Dokáží vytvořit krásnou přírodní zeď, která dává pocit soukromí. Člověk tak nemusí kupovat nebo stavět drahé ploty. Stačí si jen vedle sebe vysázet tújky a za nějakou dobu máte skvělou ochranu proti okolním čumilům. Tújky ovšem nejsou úplně levné a jejich pořízení umí mnohdy zahýbat s rodinným rozpočtem. Pokud je to i váš případ nebo vás nebaví stále chodit do zahradnictví, máme pro vás jednoduchou metodu, s jejíž pomocí si snadno tújky rozmnožíte. Je to velmi jednoduché, rychlé a ověřené. Vyzkoušejte to ještě dnes nebo při nejbližší návštěvě vaší zahrady.
Živý plot
Chcete-li mít na své zahradě krásný živý plot, není potřeba, abyste kupovali hromady tújek nebo jiných stromků. Stačí si pořídit jen dvě a potom se řídit podle dalších pravidel pro rozmnožování těchto rostlin. Krásný plot z tújek je nejen nápadný, ale také vás skvěle ochrání před pohledy sousedů do vašeho soukromí. Nyní se podíváme, jak tújky elegantně pěstovat, abyste z nich měli maximální užitek.
Doba a střih
Rozmnožování tújek je jednou j nejjednodušších a nejúčinnějších metod. Někteří oborníci tvrdí, že nejlepší dobou je konce února, a jiní zase tvrdí, že nejlepší je duben. Podle některých je nejlepším obdobím léto, tedy teď. Každopádně nejlepší čas je tehdy, když výhonky už dorostly.
Vyberte si silnou a zdravou rostlinu, a jedním pohybem odtrhněte nebo odřízněte jednu větvičku. Ideální délka by měla být kolem 15 cm. Jakmile ji utrhnete, je potřeba ji hned zasadit, protože jinak by mohla uschnout.
Postup výsadby
Odstraňte všechny malé větvičky a hroty od konce. Dejte ji řízkem na 12 hodin do vody, ideálně přes noc. Na další den zasaďte tyto výhonky do volné půdy s vhodnou texturou. Prohlubte tedy malou díru v zemi a opatrně do ní vložte výhonek. Následně opakovaně zalévejte, dokud se neobjeví nové výhonky, což bude značit, že tújka zakořenila. PO dvou týdnech ji přesaďte do větší nádoby.