Sezóna rajčat je v plném proudu, bohužel většina plodů dozrává v jeden okamžik. Co pak dělat s plnými košíky rajčat? Tento druh zeleniny dlouho nevydrží, proto je třeba konat rychle. Nabízí se samozřejmě příprava domácí passaty, děti jistě potěší slaďounký kečup nebo vyrobený džus bez množství soli, který chutná božsky a omamně voní po rajčatech. A co se zbylými kousky? Skvělou možností je zavařit si je do zásoby na zimu!
Ingredience
Co je na přípravu zavařených rajčat potřeba? Inspirujte se tipem z Litvy a nachystejte si na 10 sklenic o objemu 1 litr tyto přísady:
- rajčata – cca 6 kg
- cibule (např. červená) – 10 ks
- sladká paprika – 5 ks
- česnek – 20 stroužků
- křenové listy – 10 ks
- koprové květy – 10 ks
- mrkev – 3-4 ks
- kyselina citronová
na jeden litr nálevu (celkem je potřeba asi 6 litrů):
- voda – 1 l
- cukr – 70 g
- sůl – 50 g
Postup přípravy:
Zavařování je potřeba vždy zahájit přípravou zavařovacích sklenic, které je nutné důkladně vymýt a vysterilizovat pomocí horké vody z rychlovarné konvice. Zapomenout se nesmí na víčka, poškozená nebo zarezlá se musí vyhodit.
Veškeré přísady se musí dokonale umýt pod tekoucí studenou vodou, česnek, cibule a mrkev se musí oloupat. Následně se nakrájí mrkev na tenké plátky, paprika na proužky. Obdobně se postupuje s česnekem a cibulí, které se nakrájí na kolečka.
Na dno sklenice se vloží koprová hlava, půlka listu křenu a dva stroužky česneku. Přidají se překrojená rajčata, cibulová kolečka, dále mrkev a paprika, pokračuje se další vrstvou rajčat a cibule, vršek se překryje druhou půlkou křenového listu.
Obsah sklenic se zalije vařící vodou, po 20 minutách se vylije, a naopak se vlije připravený lák spolu s kyselinou citronovou (asi třetina lžičky). Po zalití až po okraj se sklenice uzavře šroubovacím víčkem a otočí se dnem vzhůru. Po zchladnutí se skladují ve spíži.
Zdroj: pukuotukas.com