O citronech už bylo napsáno opravdu velké množství informací, ale stále se nepřestáváme divit, co všechno v sobě citron skrývá. Tento populární druh citrusového ovoce najdeme po celém světě a jeho účinky už dokázali pomoci mnoha lidem. Citron je plný zdraví, síly, chuti a radosti. Jeho žlutá barva nám dodává pozitivní energii, kterou potřebujeme pro prožití šťastného a spokojeného života. Citron pomáhá lidem hubnout, bojovat proti nemocem a dodává nám potřebný vitamin C, který stojí za celou řadou výher v boji proti nemocem. Konzumovat citrony se tedy vyplatí, chceme-li být zdraví. Citron má ovšem mnoho dalších výhod. Dnes si ukážeme, jak si vypěstovat snadným způsobem vlastní citronovník.
Žlutá koule plná zdraví
O výhodách citronu každý ví jistě spoustu informací. Díky žluté barvě vypadá opravdu skvěle a přímo nás to nutí si ho vychutnat. Konzumovat ovšem samotný citron nemusí být příjemné, protože je samozřejmě kyselý. Je proto vhodné ho vždy s něčím spojit, abychom se vyvarovali nepříjemného šklebení. Citrony jsou samozřejmě nejlepší přímo čerstvé, nicméně nežijeme bohužel v subtropických oblastech, kde rostou na každém kroku. Musíme se tedy spoléhat na citrony v obchodech. Zde najdeme citrony, které jsou ze subtropických oblastí přivezeny. Aby přežily dlouho cestu a v obchodech byly vystaveny, co nejdéle, jsou stříkány a upravovány mnoha látkami a postřiky.
Zdroj vitaminu C
Tyto úpravy citronu samozřejmě škodí, a proto je lepší mít vlastní čerstvé citrony. Jak to ale udělat, když k tomu zde nemáme vhodné klimatické podmínky? Možná se budete divit, ale jde to. Díky jednoduchému způsobu jeho pěstování v našich klimatických podmínkách si snadno vypěstujete zásoby zdravého zdroje vitaminu C a dalších potřebných látek pro naše tělo. Neváhejte už ani minutu, protože ho lze vypěstovat opravdu kdekoliv.
Citron a slunce
K pěstování budete potřebovat: jeden citron, přírodní hnojivo, hrnec nebo velký květináč a samozřejmě sluneční světlo. Citron by měl být organický a ideálně tedy v bio kvalitě. Neměl by obsahovat pesticidy a jeho semena by měla být v pořádku. Zde se doporučují využít známé Meyerovy citrony. Použijte organické hnojivo a z hlediska hrnce uvažte, jak velký citronovník chcete. Měl by mít dostatečný průměr a otvory pro odvodnění. Sluneční světlo je nezbytné pro správný růst a vývoj citronovníku.
Klíčení a pěstování
Na začátku musíme nechat vyklíčit semena citronu. Namočte půdu, než ji vložíte do hrnce nebo květináče. Následně ji tam vložte do poloviny. Potom si vezměte citron a snažte se ho zbavit hořké chuti pomocí dýmky. Semena citronu potom na pár minut navlhčete a zasaďte je 1 cm do země. Postříkejte vodou a květináč umístěte na slunné místo. Nádobu zakryjte plastovým sáčkem a půdu pravidelně udržujte vlhkou, nikoliv pod vodou. Po 2 až 3 týdnech se začnou objevovat první výhonky. Odstraňte sáček a květináč dejte na slunné místo. Dosáhnete krásného citronovníku bez chemikálií.