Papež František zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let. Smutnou zprávu potvrdil vatikánský camerlengo kardinál Kevin Ferrell, který oznámil: „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka. Dnes ráno v 7:35 se římský biskup František vrátil domů k Otci.“ Jeho slova doplnil vděčností za papežův život plný služby a odhodlání vést církev cestou odvahy, víry a lásky k těm nejslabším.
Rozloučení z balkonu baziliky
V předvečer své smrti se František ještě objevil na balkoně svatopetrské baziliky, odkud zamával věřícím. Přestože seděl v kolečkovém křesle, neváhal pronést: „Drazí bratři a sestry, veselé Velikonoce.“ Byl to jeho poslední veřejný výstup. Tradiční velikonoční poselství tentokrát přečetl místo něj arcibiskup Diego Ravelli, což u mnohých vyvolalo obavy o jeho zdraví. František vedl katolickou církev od roku 2013, kdy nahradil odstupujícího Benedikta XVI. Do historie se zapsal jako první papež z Jižní Ameriky a výrazný reformátor.
Významný reformátor církve
Papež František se během svého pontifikátu zaměřoval na modernizaci a otevření církve. Nebál se vyjadřovat k tématům, která byla v církvi dlouho tabu – otevřeně mluvil o klimatických změnách, roli žen, LGBTQ+ komunitě a podpoře uprchlíků. Jeho postoje si získaly jak nadšené podporovatele, tak i kritiky. Jeho styl vedení byl přímý, soucitný a často šokující svou lidskostí. Právě tím si ale získal srdce milionů lidí po celém světě.
At 9:45 AM on Easter Monday, Cardinal Kevin Farrell, Camerlengo of the Apostolic Chamber, spoke these words at the Casa Santa Marta:
— Vatican News (@VaticanNews) April 21, 2025
"Dearest brothers and sisters, with deep sorrow I must announce the death of our Holy Father Francis. At 7:35 this morning, the Bishop of Rome,…
Poslední měsíce života
V únoru se jeho zdravotní stav začal prudce zhoršovat. Hospitalizovali ho se zápalem plic krátce poté, co přijal slovenského premiéra Roberta Fica. Následně lékaři diagnostikovali vážnou infekci dýchacích cest. Ačkoliv byl v březnu propuštěn do domácí léčby, podle portálu Politico už sám František cítil, že jeho dny jsou sečteny. Ve svém okruhu prý pronesl, že „to tentokrát nezvládne.“
Boj s nemocemi
František bojoval se zdravím už od mládí, kdy mu kvůli vážné respirační infekci lékaři odebrali část plíce. Následky této nemoci pociťoval celý život. V posledních letech se k tomu přidaly problémy s kolenem, kvůli nimž se pohyboval převážně na invalidním vozíku. V červnu 2023 podstoupil operaci kýly a o dva roky dříve i částečné odstranění tlustého střeva. Přesto tyto zákroky zvládl a dál se věnoval službě.
Připravený na konec
Smrtelnost byla pro Františka tématem, se kterým se smířil. Před svou poslední hospitalizací prodloužil funkční období kardinálovi Giovannimu Battistu Reovi, který tak bude dohlížet na přípravy nadcházejícího konkláve. Právě tyto kroky potvrzují, že František přemýšlel o budoucnosti církve a připravil ji na dobu po svém odchodu. Jeho rozhodnutí byla systematická a ukazovala na duchovní odpovědnost, kterou cítil až do poslední chvíle.
Silné reakce z Česka
Jeho smrt zasáhla i církevní kruhy v Česku. Plzeňský biskup Tomáš Holub na síti X dojemně napsal: „Pláču. František byl můj skutečný duchovní Otec. Včera na neděli Vzkříšení požehnal každému z nás a dnes je se svým Pánem a Přítelem. Františku, děkuji za vše! Přimlouvej se za nás! Potřebujeme to!“ Slova, která vyjadřují hluboký vztah a obdiv, který si František během let získal nejen ve světě, ale i v tuzemsku.
Odvážné vedení církve
František byl papežem, který se nebál změn. Zlomil řadu tradic, otevřel církev diskusím, a hlavně ukázal lidskost a empatii, která chyběla jeho předchůdcům. I přes zdravotní obtíže nikdy nepřestal být aktivní a jeho poslední vzkaz světu – velikonoční požehnání – se stalo symbolem jeho vytrvalosti a víry. Svou smrt přijal s pokorou a klidem, stejně jako celý život vedl svou duchovní službu.
Zdroj: Novinky.cz