Zeleninu lze pěstovat na zahradě, ale i v plastové láhvi. Podívejte se, co si vypěstovali tito důchodci na balkoně!

Ne každý si může dovolit postavit dům s vlastní zahrádkou, a proto lidé hledají způsoby, jak si malé záhony vymyslet i v rámci omezených možností, které nabízejí bytové balkóny, terasy či lodžie. Tito důchodci na to přišli a vyřešili problematiku vlastně sklizených salátu celkem sami.

Reklama

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Pokud patříte k lidem, kteří separují plasty, nejblíže nevyhazujte pet lahve. Mohou Vám posloužit jako perfektní zeleninové záhony. Jak? Podívejte se a vytvořte si i Vy na balkoně malou zahrádku.

Levné, efektivní a výnosné

Pro výrobu takové luxusních zeleninových záhonů budete potřebovat pouze plastovou láhev, pravítko, kleště nebo nůžky, kovový drátek, drobný štěrk, půdu, sazenici a obyčejný fix.

Reklama

Plastovou láhev omyjte a odstraňte z ní štítky, aby byla zcela čistá. Na lepidlo Vám pomůže trochu ředidla nebo technického benzínu. Plastovou láhev si položte po délce na stůl a vyřízněte si otvor, který z láhve odstraní přibližně tolik plastu, kolik vidíte na obrázku. V tomto případě je to přibližně 15 cm na délku a 5 centimetrů na šířku.

Asi 1 cm od okrajů si udělejte do láhve díry, kam později vložíte drátek. Drát provlékněte po dně celé láhve z jedné dírky až do druhé a na jeho koncích ho ohněte. Podobně, jak vidíte na obrázku, vyřízněte si z kousku plastu obdélníky, které vložte do stran láhve. Slouží k tomu, aby drát „necestoval“, ale zůstal na dně láhve.

Na spodní stranu, tedy přímo pod otvorem, udělejte přibližně 8 dírek. Budou sloužit pro odtok vody v případě, že rostlinu přelijete. Na ně nasypte trochu drobného štěrku a na něj dejte půdu. Zasaďte sazenici a můžete si ji pověsit na zeď balkonu nebo položit na parapet.

Které v láhvi vyrostou?

Samozřejmě, ne všechny plodiny v láhvi vyrostou. Ideální na takový způsob sázení jsou rostliny s krátkými kořeny, tedy hlavně salát, pažitka či bylinky. Nevadí jim slunce ani bohatá zálivka. Ani jedno, ani druhé jim neubírá na barvě a šťavnatosti. Právě naopak.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Pokud chcete sázet od semínek, postupujte stejně jako při sázení sazenice, ledaže semínka zasaďte zhruba 1 cm pod povrch půdy a nezapomínejte je zalévat. Můžete je přikrýt potravinovou fólií a nechat na slunném místě. Vyrostou jako houby po dešti. Po třech týdnech byste měli vidět první stonky.

Mnoho pěstitelů takovýmto způsobem pěstuje jahody. Ptáte se proč, pokud mají zahradu? Je to jednoduché. V pet lahvi se k jahodám nedostane plevel, který by je podusil, nesednou na ně žádné choroby a nemusíte je zalévat, stačí je stříkat vodou z rozprašovače.

V jedné pet láhvi byste neměli pěstovat více než jednu plodinu. Více se Vám v ní s největší pravděpodobností neujme, protože dříve či později jim bude tento prostor příliš malý. Jediné, co takové rostlinky potřebují, je dostatek vody, sem tam trochu přihnojit a světlé místo.

Podobně, jako salát a jahody, se dají pěstovat v závěsné pet lahvi i okurky. Ty vyrostou i ze semínka jedna radost, pokud si však koupíte sazenici, na slunném místě máte první úrodu zaručenou do týdne. Jediné, co musíte vyměnit, je láhev. Jelikož okurky jsou bohaté na úrodu, potřebují i ​​objemnější prostor. Dopřejte jim tedy alespoň 3-5 litrovou láhev.

 

Reklama