Zemřel světově uznávaný virolog (†101). Jeho výzkum pomohl k vakcíně proti obrně!

Ervín Adam, profesor a epidemiolog, byl významnou osobností ve světě medicíny. Jeho životní příběh je plný dramatických událostí, které ovlivnily jeho vědeckou kariéru. Adam přežil hrůzy koncentračního tábora v Osvětimi a následně se stal klíčovým přispěvatelem k výzkumu rakoviny a vymýcení dětské obrny. Tento článek se zaměří na životní příběh Ervína Adama, jeho přínosy ve vědě a jeho výzkum.

Reklama

Raný život a dramatické události

Ervín Adam se narodil v roce 1922 v židovské rodině v Rachově na Podkarpatské Rusi. Vyrůstal v době, kdy se v Evropě začínala šířit nebezpečná ideologie a politické konflikty. Jeho nadějná budoucnost jako lékaře nebo právníka se zhroutila, když byl v roce 1941 spolu se svými rodiči deportován do koncentračního tábora v Osvětimi.

V koncentračních táborech prošel Ervín Adam hrůzostrašnými zkušenostmi. Přežil pochod smrti. Z jeho 34 členné rodiny přežilo pouze šest příbuzných. Po skončení války se Adam vrátil do Prahy, která pro něj byla vždy symbolem svobody a vzdělání.

Reklama

Vědecká kariéra a přínosy v oblasti medicíny

Adam se rozhodl studovat lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Po absolvování lékařské fakulty se specializoval na léčbu poliomyelitidy v nemocnici na Bulovce. Spolu se svou ženou Vlastou se podílel na výzkumu, který vedl k vymýcení dětské obrny v Československu. Tato úspěšná práce přinesla Adamovi mezinárodní uznání a pozvání k dalšímu výzkumu v zahraničí.

V roce 1968 byl Adam spolu se svou rodinou nucen emigrovat do Kanady kvůli politickým událostem. Později se připojil k týmu proslulého profesora Josepha L. Melnicka na Baylor University v Houstonu. Zde se zapojil do výzkumu rakoviny děložního čípku, který vedl k vývoji vakcíny proti této chorobě. Adam také spolupracoval s českými lékaři na studii o papilomavirových a herpetických infekcích a jejich vlivu na vznik rakoviny.

Návrat do Prahy a podpora mladých lékařů

Po pádu komunistického režimu se Ervín Adam často vracel do Prahy. Společně se svou ženou založil nadační fond, který podporoval studenty lékařské fakulty. Adam také poskytoval azyl mladým českým lékařům, kteří přicházeli do USA na zkušenou.

V roce 2012 byl Ervín Adam oceněn prestižní cenou Česká hlava za své přínosy ve vědě a výzkumu. Toto ocenění potvrdilo jeho významnou roli v oblasti medicíny a jeho neuvěřitelný životní příběh.

Odkaz

Ervín Adam zanechal významný odkaz ve vědě a medicíně. Jeho výzkum rakoviny děložního čípku vedl k vývoji vakcíny, která zachránila mnoho životů. Adamova práce na vymýcení dětské obrny v Československu je dalším příkladem jeho pozitivního dopadu na společnost.

Díky Adamově podpoře a mentorství mladí lékaři z České republiky získali cenné zkušenosti a přispěli k rozvoji medicíny v jejich vlasti. Jeho životní příběh nám připomíná sílu lidského ducha a odhodlání překonat i nejtěžší překážky.

Reklama