Jedná se o zvyk, který se učíme již od svého prvního vstupu do společnosti. Ve školce, škole a později v zaměstnání se seznamujeme s novými lidmi, a při této příležitosti jim na znamení vstřícnosti a slušnosti podáváme ruku. Existuje hned několik způsobů, jak to můžete provést, a váš osobitý styl o vás ostatním mnohé napoví.
Proč si podáváme ruku?
Nejedná se o moderní společenský vynález. Z dobových pramenů víme, že podobný zvyk uznávali lidé již v pátém století před naším letopočtem, a to v civilizovaných Athénách. Dnes se jedná o globální vřelé gesto, které chápou lidé po celém světě. Způsobů je však mnoho a je jen na vás, zdali ten svůj budete volit moudře.
Jen některé prsty nebo divoká gesta
Jakmile si při podávání ruky všimnete, že druhá osoba vystrčila několik prstů ze sevření ven, může to znamenat určitou slabost. Buď je jí fyzický kontakt nepříjemný, nebo se jedná o tichého jedince, nad kterým získáte snáze převahu.
Když místo obyčejného podání ruky vymýšlíte extravagantní pohyby, jako je nastavování dlaně pro plácnutí nebo pěsti pro ťuknutí, může to značit nezralou a infantilní osobnost. Pokud jste například na pohovoru, můžete tím ztratit veškerou vážnost a šance uspět v konkurenci.
Kdy je extravagantní pozdrav v pořádku:
- Volnočasové aktivity
- Setkání se starými přáteli
- Domluvený pozdrav na pracovišti, kde jsme již dlouho
Leklá ryba a drtič kostí
Následujícímu sevření říkají mnozí „leklá ryba“. Je to hlavně z důvodu, že osoba nestiskne ruku pevně, ale jen ji zasune do sevření toho druhého. Takové jednání může naznačovat na vzájemnou nedůvěru nebo slabost. Nemusíte ruku druhého člověka mačkat jako o život, ale vyplatí se ji alespoň lehce sevřít.
Opakem tzv. „leklé ryby“ je osoba, která stisk bere až příliš vážně. Není třeba druhé osobě způsobit zranění nebo nepříjemné pocity. Může to vypadat, že si chcete získat respekt nebo si něco kompenzuje