Celiakie neboli nesnášenlivost lepku trápí možná víc lidí, než byste čekali. Lepek je protein nacházející se v pšenici, žitu, ječmenu a ovsu. Dodává těstu pružnost a pomáhá mu kynout. Ačkoliv většině lidí nevadí, někteří na něj mají alergickou reakci. A spousta z těchto lidí o tom ani neví. Celiakie je přitom nebezpečné autoimunitní onemocnění. Jaké jsou nejčastější příznaky, které lidé ignorují?
Trávicí obtíže a kožní problémy
Lepek se z těla odstraňuje jen velmi obtížně. Někdy to trvá měsíce nebo dokonce roky. Dokud příznaky intolerance nejsou vážné, většina lidí si jich nevšímá a nepřisuzuje je celiakii, časem se ale i mírné problémy mohou rozvinout v něco vážnějšího. Mezi nejčastější příznaky patří trávicí obtíže – častá plynatost, zácpa anebo naopak průjem.
Keratóza pilaris, neinfekční onemocnění kůže, je obvykle způsobená nedostatkem mastných kyselin a vitamínu A v těle. V některých případech ji má ale na svědomí i celiakie. Dávejte si proto pozor na tvrdé, bělavé a začervenalé hrbolky na kůži. Pokud se po jídle cítíte unavení, malátní a nesoustředění, rovněž to může být příznakem nesnášenlivosti lepku.
Závratě a nerovnováha hormonů
Celiakie může mít neurologické příznaky – po požití lepku se můžete cítit vrávoravě, mít závratě nebo ztrácet rovnováhu, a to bez jiného zvláštního důvodu. S nesnášenlivostí lepku jsou spojované choroby jako je lupus, lupénka, revmatoidní artritida, sklerodermie nebo roztroušená skleróza, ačkoliv většinu lidí nejspíš nenapadne, že by právě ony mohly být na vině.
Celiakie způsobuje hormonální poruchy a nerovnováhu hormonů. Může mít na svědomí bolesti hlavy a migrény, zvýšenou únavu, záněty kloubů a otoky a v neposlední řadě také úzkosti a deprese. Pokud u sebe některý z těchto příznaků objevíte, zkuste na několik týdnů změnit jídelníček a všímat si změn. Poté zkuste opět nasadit potraviny s obsahem lepku. Pokud se začnete cítit špatně a budete nafouklí, pravděpodobně trpíte celiakií.