10 Psychologických faktů, které o Vás mnoho prozrazují! Chcete se o sobě dozvědět něco víc?

V průběhu let vědci odhalili mnoho tajemství a nedostatků lidského mozku, které byly bezpečně skryty v naší psychice.

Dnes Vás zveme na cestu do Vaší vlastní hlavy, abyste zjistili, co dělá a jak funguje Vaše vědomí.

1. Neustále měníte své vzpomínky.

Čtěte také: Hrníčkový makovník s marmeládou: rychlý dezert, který roztančí vaše chuťové pohárky

Máte tendenci vidět Vaše vzpomínky jako malý film, nebo videoklip. Věci neleží na nějaké „polici“ uvnitř Vašeho mozku bezpečně bez změny. Ale jak se ukázalo, vzpomínky na minulé události se mění vždy, když projíždíte svou mysl.

Jejich obsah je ovlivněn výpadky paměti a událostmi, ke kterým došlo v nedávné minulosti. Například, nemáte jasné vzpomínky na všechny lidi, kteří se před pár lety zúčastnili rodinné oslavy, ale protože Vaše teta nikdy nezmešká takové události, Vaše mysl ji nakonec zahrnula do vzpomínek – i když u této konkrétní příležitosti chyběla.

2. Můžete mít jen omezený počet přátel.

Psychologové a sociologové přišli se zajímavostí nazvanou Dunbarové číslo – maximální počet lidí, se kterými může člověk udržovat úzké vazby. Takže, i když máte na Facebooku tisíce přátel, můžete pouze s 50-200 z nich mít smysluplnou komunikaci.

3. Cítíte se šťastnější, když jste zaneprázdněni.

Představte si, že jste na letišti a potřebujete vyzvednout zavazadla. Během deseti minut se dostanete do oblasti vyzvedávání zavazadel a okamžitě vyhledáte svůj kufr.

A teď mírně odlišná situace. Najdete zkratku a dokážete se dostat k zavazadlům za pouhé dvě minuty. Pak trávíte zbývajících osm minut čekáním, než se Váš kufr objeví.

V obou případech Vám to trvalo necelých deset minut, než jste vyzvedli zavazadla. V druhém scénáři jste se však pravděpodobně cítili netrpělivější a nespokojenější. To je způsobeno skutečností, že Váš mozek nemá rád, že je nečinný a dává přednost práci. A každý dokončený úkol odměňuje dopaminem, hormonem štěstí.

4. Můžete si zapamatovat pouze 3-4 věci najednou.

Studie ukazují, že Váš mozek nemůže uložit více než 3-4 kusy informací najednou. Kromě toho mohou být tyto informace zachovány pouze po dobu 20-30 sekund. Po této době na to zapomínáte, pokud je znovu a znovu neosvěžujete ve Vaší paměti.

5. Vaše vizuální vnímání věcí se liší od jejich skutečného vzhledu.

Váš mozek neustále zpracovává informace získané ze senzorických orgánů. Analyzuje vizuální obrazy a interpretuje je ve formě, která je Vám přístupná.

Například důvod, proč jste schopni rychle číst text, spočívá v tom, že ho vlastně nečtete. Jednoduše si všímáte prvních a posledních písmen každého slova a intuitivně vyplňujete zbytek na základě Vašich minulých zkušeností.

6. Trávíte 30 % Vašeho času sněním.

Představte si, že studujete důležitý dokument. Najednou si uvědomíte, že jste stejnou větu právě četli třikrát za sebou. Místo toho, abyste analyzovali text, Vaše mysl putovala někam jinam.

Vědci z Kalifornské univerzity říkají, že každý den trávíme 30 % času sněním. Někdy (například během dlouhých výletů) se tento podíl zvyšuje až na 70 %, ale to není nic špatného. Studie ukazují, že lidé, kteří rádi obdivují oblaky, mají tendenci být kreativnější. Také lépe řeší problémy a zbavují se jednodušeji stresu.

7. Nemůžete ignorovat 3 věci v životě: jídlo, sex a nebezpečí!

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se lidé vždy zastavují, aby se podívali na následky dopravní nehody? Přestože okolní diváci považují situaci za děsivou, pokračují v dívání.

Takovou zvědavost vyvolává Váš „starý mozek“ – část odpovědná za přežití. Jeho funkcí je neustálé prohledávání prostředí, které představuje (a zodpovídá) 3 otázky: „Mohu jíst? Mohu s tím mít sex? Mohu tím být zabit? „Jídlo, sex a nebezpečí jsou stále základem pro to, abychom zůstali naživu, a proto si nemůžeme pomoci a musíme jim věnovat pozornost.

8. Potřebujete co nejvíce možností.

V rámci nedávné studie vytvořili vědci v supermarketu dva stoly. Na první stůl místily 6 druhů džemů, na druhý 24. V důsledku toho se 60 % zákazníků zastavilo, aby zkusilo džemy u stolu číslo 1. Nicméně, když se jednalo o nákupy, stůl číslo 2 se ukázal čtyřikrát populárnější.

Proč se to stalo? Jak již víte, Váš mozek se může soustředit jen na 3-4 věci najednou. Proto je konečné rozhodování snadnější, pokud existuje omezený počet možností (tj. 6 typů džemu).

Přesto však vždy toužíme po více možnostech. Rádi procházíme širokou škálou produktů – proto je pravděpodobné, že se zastavíte u stolu s 24 druhy džemu (i když si nakonec koupíte stejný produkt, který jste si koupili již mnohokrát před tím).

9. Většina Vašich rozhodnutí je učiněna podvědomím.

Chtěli bychom věřit, že všechny Vaše akce jsou důsledkem pečlivého plánování, ale ve skutečnosti je 60-80 % Vašich každodenních rozhodnutí děláno podvědomě. Nemyslíte na to, že děláte tyhle věci, prostě je děláte.

Každou sekundu Váš mozek přijímá miliony dat. Aby se předešlo nadměrnému vyčerpání, část práce se dostává do podvědomí. Uložení klíčů, vypnutí světla, zavření předních dveří – tyto akce provádíte automaticky, aniž byste na ně mysleli.

Nevýhodou je, že to často vede k pochybnostem. Například, když přijdete do kanceláře a najednou začneme přemýšlet, zda jste doma vypli žehličku.

10. Neexistuje taková věc jako multitasking.

Studie ukazují, že můžete provádět pouze jednu kognitivní činnost najednou. Pokuste se mluvit a číst najednou, nebo psát dopis při poslechu audioknihy. S největší pravděpodobností z toho nebude nic dobrého – Váš mozek se nemůže soustředit na dva úkoly současně.

Existuje však výjimka. Pokud je druhá činnost čistě fyzická a automatická (druh věcí, které provádíte denně), pak je možné kombinovat oba úkoly. Můžete například telefonovat během chůze. Ale i tehdy je tu velká šance, že se ztratíte v rozhovoru.

Která skutečnost byla pro Vás nejvíce překvapující? Podělte se s námi o Vaše názory a zkušenosti níže v komentářích!